שלט הרחוב על שמו של הרב עובדיה יוסף
שלט הרחוב על שמו של הרב עובדיה יוסף

סערה בגליל ים: תושבים דורשים לשנות את שם הרחוב הראשי בשכונה – הרב עובדיה יוסף

קבוצת תושבים בשכונה החלה לפעול מול העירייה לאחר שנודע להם על שם הרחוב עם הצבת שלט. מציעים לקרוא לרחוב על שם אילן רמון. משה ועקנין מש"ס: "הרב היה פאר הדור. זה כבוד גדול וזכות גדולה לעיר הרצליה"

פורסם בתאריך: 13.1.19 14:53

תושבים משכונת סביוני גליל ים החליטו לצאת למאבק לשינוי שמו של הרחוב הראשי בשכונה, הרב עובדיה יוסף, לאחר שגילו זאת בעקבות השלטים שהוצבו ברחוב. לטענתם, מדובר בשכונה שרוב תושביה חילונים וקריאת רחוב על שם הרב אינה מתאימה לצביון השכונה. הוא עצמו, אומרים המתנגדים, אינו דמות ראויה בשל התבטאויותיו הפוגעניות והשנויות במחלוקת. התושבים המתנגדים טוענים כי בסקר שהעלו בפייסבוק רבים מקרב תושבי השכונה מתנגדים לקריאת הרחוב על שם הרב עובדיה יוסף, וכתחליף הם מציעים לקרוא לרחוב על שם האסטרונאוט אילן רמון ז"ל. חבר המועצה מש"ס משה ועקנין, שהעלה את ההצעה שאושרה במועצת העיר ב-2015, אמר: "הרב היה פאר הדור. זה כבוד גדול וזכות גדולה לעיר הרצליה".

ההחלטה לקרוא רחוב על שמו של הרב עובדיה יוסף התקבלה כאמור במועצת העיר ביולי 2015, בעקבות בקשתם של חברי המועצה דאז מש"ס אליהו שריקי ומשה ועקנין, שהעלו את ההצעה לוועדת השמות העירונית. התושבים, כאמור, טוענים כי הדבר נודע להם כעת, עם הצבת שלט עם שם הרחוב. "לפני כמה ימים מישהו בקבוצת הפייסבוק של השכונה העלה את הסוגייה", מספר תושב השכונה, "זה מיד עורר סערה בקרב כ-300 חברי הקבוצה ודיירי השכונה. זו שכונה חילונית, בעיר חילונית, והרבה אנשים לקחו את זה קשה. אנחנו מבינים שהרב נחשב לגדול בקרב ציבור מסוים, אבל היחס שלו לציבור החילוני היה משפיל. היו לו התבטאויות קשות על הנרצחים בשואה, ויש הרבה בנים ונכדים של ניצולי שואה בשכונה שלא יכולים לקבל את זה. ערכנו סקר בקבוצה ורבים השיבו שהם מתנגדים לשם הרחוב. העלנו כמה הצעות של שמות לרחוב והרוב בחרו בשם של אילן רמון. עלו גם שמות כמו רונה רמון ועמוס עוז. החלטנו בקבוצה שאנחנו רוצים להגיש בקשה לשינוי שם הרחוב ולהציע את השם אילן רמון במקום. בחרנו בכוונה בשם של איש שאינו קשור לפוליטיקה. גם אין שום הנצחה לאילן רמון בהרצליה, שאשתו רונה נפטרה לאחרונה, וזה גם מאוד מתחבר עם מתחם הכוכבים וגם יש קירבה לבית חיל האוויר".

עוד מספר התושב: "הבנו שוועדת השמות הציעה את השם הזה לרחוב ומועצת העיר אישרה את זה ב-2015, לפני שהיה בכלל משהו בשכונה. דיברנו גם על זה שעשו בהרצליה שיתוף ציבור בנושא תוכנית המתאר ואנחנו חושבים שיש טעם גם לעשות את זה פה ולשתף את הציבור בכל מה שקשור לשכונה החדשה ולהתחשב באופי של האוכלוסייה. זה גם לא מתאים שיקראו על השם שלו בשכונה שנמצאת ליד קניון שבעת הכוכבים שפתוח בשבת, והוא הרי התנגד לפתיחת עסקים בשבת. גם על הרחוב שמתחבר אליו, יצחק שמיר, אמר הרב דברים קשים כמו עכבר וחזיר, אז השכנות הזאת גם לא מתאימה".

התושבים אומרים כי בכוונתם להגיש בקשה לעירייה בעניין ואין בכוונתם לוותר. "אנחנו נגיש בקשה להחלפת שם הרחוב עם הנימוקים שלנו לוועדת השמות וחתימות של אנשים שאותם ככל הנראה נחתים על עצומה דרך אתר עצומה. אנחנו מבינים שכנראה אותם אנשים שהיו בוועדת השמות ב-2015 ואישרו אותו יהיו גם בוועדה הזאת. זה לא יהיה פשוט אבל נארגן את העצומה וכמה שיותר החתמות ונפנה לכל המפלגות בקואליציה ובאופוזיציה כדי לקבל את התמיכה והעמדה שלהם ונצרף לבקשה. אז הציבור בשכונה יבין למי אכפת ולמי לא. כנראה שעדיף לעשות את זה כמה שיותר מהר לפני הבחירות הארציות. אם הבקשה שלנו תידחה, נבדוק אפשרות להליך משפטי ואולי נאלץ לחכות לקדנציה הבאה. אם גרמן היתה, זה לא היה קורה".

תושב אחר שאמור להתגורר בפרויקט מחיר למשתכן ברחוב הרב עובדיה יוסף מספר כי במקרה גילה את שמו של הרחוב. "גיליתי במקרה את שם הרחוב כשהסתכלתי בגוגל מפות וכשיצא לי לעבור ברחוב לפני כמה ימים ולראות את השילוט שהציבו ברחוב. רובנו גדלנו במשפחות של ניצולי שואה וההתייחסות של הרב עובדיה יוסף היתה פחות לטעמנו. אני אגור ממש על הרחוב הזה ואני לא חושב שזה שם ראוי לרחוב. נזכיר שהרחוב הקטן ליד רחוב עובדיה יוסף הוא על שם גדעון האוזנר, שהיה התובע מטעם מדינת ישראל במשפט אייכמן. יש לנו תמיכה מאוד גדולה משאר הדיירים של גליל ים. פנינו בתור התחלה פנינו למנהלת ארגון ותאום בעירייה, רינה זאבי, והיא אמרה לנו שהסיכוי שלנו נמוך אבל שננסה והנחתה אותנו מה לעשות. היא גם אמרה שאם זה יאושר ייקח כמה חודשים. באופן כללי אני לא בן אדם שמוותר. שם הרחוב הולך להשתנות בן אם בצורה יפה ובן אם בצורה הפגנתית. אני כרגע אופטימי".

חבר המועצה מש"ס משה ועקנין אמר: "יש המלצה שהגיעה לוועדת שמות והתקבלה פה אחד. חברים מכל הקשת הפוליטית הצביעו בעד, כולל מועצת העיר שאישרה. זה כבוד גדול וזכות גדולה לעיר הרצליה שגדול הרבנים בדורות האחרונים ייקרא רחוב על שמו בהרצליה. אביר הרועים שהחזיר עטרה ליושנה והרים את קרנם של הציבור הספרדי בארץ ובעולם, פעל תמיד בכוח ההיתר, שימש כרב הראשי והקים את מועצת חכמי התורה אשר עמד בראשה. אני לא חושב שתושבי שכונת גליל ים צריכים לערב פוליטיקה בקריאת שם רחוב, כמו שלצידו מופעים רחוב ע״ש יצחק שמיר וכדומה. אני לא מבין איפה הבעיה עם רחוב על שם הרב עובדיה יוסף, שהיה פאר הדור וכל בני הגולה ובני ארץ ישראל פועלים על פי פסיקותיו. צר לי שנושא כזה כלל עולה לכותרות במובן שכזה, במיוחד שהפרסום על קריאת הרחוב כבר התקיים למעלה משנה".

מסיעת יש עתיד במועצת עיריית הרצליה, שמלווה את התושבים במאבק, נמסר: "סיעת יש עתיד בהרצליה מכבדת את תושביה הדתיים של העיר, אך בד בבד מאמינה בזכותם של תושבי העיר להציע שם רחוב שתואם את רצונם של רוב תושביו".

תגובת עיריית הרצליה תובא כשתתקבל.

אולי יעניין אותך גם

תגובות

38 תגובות
 1. תושב לעתיד

  אנטישמיות לשמה וחרחור ריב (כמו שרק מפלגת יש עתיד יודעת לעשות). בנוסף יש פה סילוף נורא של דבריו של הרב עובדיה.

 2. יניב

  אני מהשכונה ולא רוצה שהשם ישתנה. הקבוצה שרוצה לשנות את השם אינה מייצגת.
  נא לשנות בכתבה את המספר 300. אין לו שום בסיס. אם יעשו סקר יגלו שמדובר בהרבה פחות…

 3. גרים

  יש מתנגדים לשינוי השם! זה לא יעבור. סתם חבל לעורר עימותים ולפלג. יש כאלה שלא יודעים מתי לעצור.

 4. רז ברקוביץ

  תפסיקו לחפש תרוצים אתם לא רוצים את שם הרחוב כי זה דמות דתיד ואתם אנשים ששונאים דתים ומנסים להתכחש לעבר שלנו עדתה ובילבולי מוח עים יש לכם בעיה עים אלוקים תפתרו הותה

 5. אופיר

  זו קבוצה קטנה של אנשים שרוצים שהשם ישונה, זו זכות גדולה לגור ברחוב על שם הרב עובדיה יוסף שעשה כל כך הרבה למען היהודים בארץ ובעולם!

 6. ללי

  גועל נפש קבוצה גזענית. בגלל השם הדתי לרחוב אתם נלחמים! אני גרה בשכונה ואני לא הצבעתי נגד השם. את תכלילו

 7. ספיר

  אני ממש לא מתנגדת לשם !
  זה רב גדול שעשה הרבה למען עם ישראל..
  תפסיקו לחפש דברים שגויים ולהתעסק בשטויות.
  מי שלא מעוניין יכול לחפש בית ברחוב אחר!
  זה רק שם של רחוב .

 8. יוסי הרשקוביץ

  אם כבר לשנות עסקינן אז להלן שם ראוי :
  שר המשטרה הראשון מעדות המזרח בממשלתו של דוד בן גוריון בכור – שלום שטרית.
  מה דעתכם? ראוי לא?

 9. כתושב עתידי בפרויקט מחיר למשתכן ברחוב הזה אני שמח וגאה ששם הרחוב הוא "עובדיה יוסף"

  הכתב הנכבד מנסה לשדר כותרת בומבסטית אבל אני מכיר את הנפשות הפועלות, מדובר בקבוצה ווצאפ קטנה שנפתחה לפני כמה ימים ומשתתפים שם כ15-25 איש בלבד, אין כל סיכוי לשינוי השם בגלל שנאתם של כמה אנטישמים,, דיברתי עם כמה תושבים שציינו בפני שיילחמו מלחמת חורמה אם מישהו יקדם את הבקשה ההזויה והבזויה הזאת, אפשר להבין אנשים שנבהלים מהשם אבל זה נובע מבורות וחוסר ידע, הרב עובדיה היה מגדולי הפוסקים שלא חת להקל ולהתיר עגונות וגרושות, הפסיקות שלו היו תקדימים בעולם ההלכה שאף אחד לפניו ולאחריו לא העז לפסוק כמוהו, כל מנהיגי האומה נשיאים וראשי ממשלה התייעצו עם הרב והעריצו את חוכמתו וחדות הדיעה שלו.
  הפרחת כתבות על יוזמות הזויות פוגע באמינותו של האתר המכובד הזה.

 10. יוסף לונדון

  אני מציע לתושבי גליל ים, להתחיל כבר היום במאבק נגד קריאת רחוב בשכונה שלהם, על שם רחבעם זאבי – גנדי.
  בישיבה של מועצת העיר שהתקיימה בתאריך 17/2/2015, הוחלט להנציח את שמו של רחבעם זאבי בהרצליה.
  נציגי מרצ שנכחו בישיבה היו היחידים שהתנגדו להצעה.
  במועצת העיר אמר יוסף לונדון, כי הוא מתנגד להנצחתו של רחבעם זאבי בהרצליה, בגלל רצונו לבצע טרנספר של ערביי ישראל ובגלל קשריו עם עבריינים. כאשר שוקלים את תרומתו של רחבעם זאבי לביטחון של המדינה ולפיתוחו של מוזיאון ארץ ישראל, מול משנתו הגזענית וחבירתו לעבריינים, יש להגיע למסקנה כי אין מקום להנצחתו בהרצליה.
  בתוכנית "עובדה", הובאו עדויות על התנהלותו הפסולה של רחבעם זאבי, כולל עדויות של נשים רבות, שטענו שזאבי הטריד אותן מינית ואף אנס אותן.
  בשנת 2016 העליתי הצעה לסדר לבטל את ההחלטה להנציח את רחבעם זאבי בהרצליה. לצערי, הצעתי לא התקבלה.
  יישום ההחלטה להנציח את רחבעם זאבי בהרצליה, תמיט חרפה וקלון על העיר ותושביה.

  בברכה
  יוסף לונדון

 11. אבינועם

  סבא שלי התימני היה מעל הרב עובדיה יוסף שלכם…. בואו ונעשה בדיקת די.אן.אי ונוכיח את זאת !!!!!

 12. רועי

  כשהחרדים יתנו שמות של דראגיסטים לרחובות שלהם נתגמש גם אנחנו.

 13. דן

  מרכז תל אביב חצי מהרחובות זה על שם רבנים, מה הבעיה? גזענות לשמה

 14. יוסי

  ציטוטים שלו:
  על נשות הכותל "הרשעות האלה"
  על הפלות "בהמות. שלא יודעים כלום."
  על חילונים "עזבו את התורה והפכו אהבלים."
  והרשימה עוד ארוכה.

  מי שרוצה לחיות בימי הביניים שילך לבני ברק. בהרצליה יש עדיין רוב חילוני ויש להחליף את השם של הרחוב שיתאים לאופי האוכלוסיה.

 15. ישראלי

  זה חלק מהכפיה הדתית וכמויות של חסידות חבד ודומיו רוצים להשתלט על העיר הרצליה יש להפסיק זאת מייד

 16. יעל

  תודה, כתבה חשובה!
  כתושבת עתידית של השכונה שמעתי כי יהיו רחובות על שם יצחק שמיר ועל שמו של רחבעם זאבי. איני מסכימה עם דעותיהם הפוליטיות אך אני מכירה בתרומתם הציונית למדינה.
  רב דתי, חשוב ככול שיהיה לציבור מסויים, אינו מנהיג של העם ואינו איש רוח ותרבות. תרומתו היא בתחום הדת בלבד.
  לא צריך לקרוא לרחוב על שמו!
  מצטרפת לבקשה לשינוי השם.

 17. מיכאל

  לא הבנתי מה הבעיה עם יצחק שמיר? מגיע לו רחוב כמו לרב עובדיה יוסף זצ"ל. נכון שללוויה של הרב יוסף הגיעו מיליון איש, ונכון שהרב יוסף היה גדול הדור, עדיין גם לשמיר מגיע…

 18. הרצליה

  גזענות מסריחה של תושבים שונאי ספרדים, לכו קיבינימט, השם יישאר, אין אופציה להסירו, הזדיינתם!

 19. הרב הראשי

  באותה הזדמנות כדאי לבקש לשנות את השם של רחוב הרב פ(קוק) לרחוב הרב פ(נוי)

 20. זוכה במחיר למשתכן

  א. שנאת דת ב. שנאת מזרחיים
  אני גם בשכונה ולא מסכים שיחליפו את השם
  אם רוצים מלחמת דת בשכונה אז שיתכוננו לרמקולים על שבת ולסגירת רחובות בשבת…
  אני בעד סטטוס קוו. לא משנים שם שנבחר כדין ללא שום עוררין. רוצים להחליף כל רחוב עם אורינטציה חילונית בשכונות החרדיות בארץ ?
  מילא הייתם מחליפים בשם רב אחר הייתי מאמין לכם.
  אבל עכשיו זה נראה לא טוב. במיוחד שיש עתיד רוכבים על זה.

 21. בע״ה תושבת עתידית בשכונה.

  לא מבינה ע״פ קבעו כי ״הרוב חילוני״ וכי הרוב מעוניין בשינוי השם גם באם נכון הדבר הרי שהייתי שמחה לדעת שהרוב איננו גזעני ומקובע.
  למען הסר ספק, אז שנהפוך הוא, לכבוד הוא לי שהשם עובדיה יוסף ישאר!!!
  ו

 22. שמעון

  בושה וחרפה מה הקשר לשואה. זו זילות לנספים בשואה שנרצחו בגלל שהיו יהודים.
  כתושב חילוני עתידי בשכונה זה כבוד גדול במיוחד שהיה פורץ דרך בפסיקות יחודיות למען הציבור, למרות שאני לא בעד ש"ס.
  מעניין שאף אחד לא מתנגד למשה דיין ועוד אנשי ציבור מונצחים שאולי התנהגו לא בצורה מקובלת. האם יש כאן לכאורה שמץ של גזענות ?

 23. גרגורי

  אולי נשנה את שם המדינה מי מדינת ישראל זה גם שם של אדם דתי זה לא תאום את הציביון יעקוב אבינו נקרא ישראל

 24. תושבת השכונה

  לאנשים אין עם מה להתעסק..
  שמחים וגאים ששמו של הצדיק יתנוסס על רחוב בשכונה.
  זכות הצדיק תגן עלינו אמן.
  מהומה על לא מאומה.. קומץ קטן של אדם וחצי ותו לא!

 25. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  ההדתה ממשיכה בכל הדרה.לא מספיק שרחובות ראשים נקראים על שמות רבנים חשוכים דוקא בעיר של הרצל שהיה ציוני דגול וחילוני שלא בזבז את זמנו על מנהגים פגנים.
  לא מספיק רחובות ראשיים על שם הרב קוק ורבי עקיבא ?
  והדתיים החצופים שמנסים להשתלט על הרצליה מעיזים לקרוא למי שמתנגד לשלטנות שלהם אנטישמים.

 26. פרשס_בניינים_1_עד_5

  אנשים איבדו את זה. הרצון להתערב בכל דבר מגיע לשיאים חדשים.
  כן יקראו לרחוב ככה או לא, לא צריכה להיות בחירתם של התושבים. תכף אותו אדם יבקש שלא יפתחו בית כנסת או לחילופין, אדם אחר יבקש שלא יפתחו עסקים בשבת. ברור מאוד שאי אפשר לרצות את כולם 24\7.

 27. א.

  "רובנו גדלנו בבתים של ניצולי שואה" סליחה? על פי איזה מדגם הדובר מסתמך? תושבי השכונה הם גם מיוצאי עדות המזרח. בעיני ה'"אקטיביזם" הזה נובע בעיקר מגזענות.

 28. זוכה מחיר למשתכן

  זה לא כזה מורכב. נעשה משאל, אני מעריך שאכן השכונה חילונית ויהיה רוב גדול לשינוי השם.
  לא רואה סיבה למה כל שאר הדברים שנאמרו רלוונטים.
  זה השכונה שלנו ושמות הרחובות צריכים להיות נעימים מאיזה סיבה שהיא (שלדעת אחרים לגיטימית או לא) לתושבי השכונה, לפחות לרובם.
  לא מבין למה זה נכון וצודק יותר להנחית שם רחוב מבחוץ שרוב הציבור בשכונה לא רוצה.

  כל השאר פחות רלוונטי, שואה, מלחמת דת, רב גדול, כבוד גדול.. זה לא קשור לעובדה שהשם צריך לשרת את התושבים ולהיות נעים להם. נראה מה יהיה בעצומה

 29. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  אני תושב השכונה, יליד ישראל והורי עולים מארצות המזרח.
  אני חילוני ומתנגד להחלפת השם.
  חשבתי שבמאה ה 21 אין גזענות כלפי מזרחיים ואין שנאת האחר.
  כנראה שזה לא כך עדיין.
  מר פדלון, סביר שאתה עוקב אחרי התגובות כאן, אני מבקש ממך להתעלם מהבקשה ההזויה הזו.
  60 תושבים, מרביתם נשואים זה לזו, לא מכתיבים לשכונה שלמה ולרוב הדומם איך יקרא שם הרחוב.
  במיוחד לא בצורה הזו.

 30. ארז

  חבורת חרטטנים, עוד לא קמה השכונה וכבר כמה נדחפים מחליטים בשבילי ועוד רבים מהו שם ראוי. עובדיה יוסף לא דיבר נגד נרצחי השואה, הוא היה ציוני, הוא היה הרב הספרדי הראשי לישראל ומנהיג חשוב, גם אם דעותיו לא התיישבו עם סל האמונות שלי. כל המטומטמים שכתבו שזו הדתה והשם לא נעים להם באוזן הם כלום מלבד גזענים

 31. אמנון

  רובדיה היא אדם וולגרי, גס רוח שהתבטא בגסות כלפי ציבורים שלמים. מדוע שחילונים שכונו על ידו "אהבלים" ירצו לגור שרחוב שנקרא על שמו?
  את גסות הרוח שלו ניתן לראות גם בתגובות כאן. אלה שמכנים את המתנגדים: "אנטישמים", טוענים למעשה שחילונים אינם יהודים ולכן מבחינתם, חילוני שיוצא נגד דתי, הוא "אנטישמי".
  בבקשה הסירו קורה מבין עיניכם. ההתנגדות לעובדיה יוסף אינה בגלל מוצאו ואינה בגלל אמונתו, אלא בגלל התנהגותו הבזויה והעלבונות הרבים שנהג להטיח כלפי ציבורים שלמים בעם ישראל.
  אין שום התנגדות עקרונית לאדם דתי באשר הוא וגם לא לאדם מזרחי באשר הוא. יש רחובות רבים בהרצליה על שם אנשים דתיים או מזרחיים ואף אחד אינו מתנגד להם.
  הנסיון שלכם להתחמק מהמאפיינים השליליים של מר יוסף ולדבוק במאפיינים גזעניים לא רלבנטים, הוא הגזעני ויונק מהגזענות ומהשנאה על בסיס הבדלי אמונה, שאפיינה את עובדיה.

🔔

עדכונים חמים מ"צומת השרון הרצליה"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר