בית ספר אלון. צילום שחר קהלני
בית ספר אלון. צילום שחר קהלני

מסתמנת פשרה במשבר באלון: המנהלת תהיה תחת ליווי פדגוגי

ההורים אומרים שבמשרד החינוך הבטיחו שאת המנהלת ילוו יועץ ארגוני ומלווה פדגוגי לאורך כל השנה, ושבית הספר יעבור להיות תחת פיקוחה הישיר של מפקחת המחוז

פורסם בתאריך: 2.8.17 14:39

בשבוע שעבר קיבל וועד הורי בית ספר אלון מכתב מטעם מנהלת מחוז תל אביב במשרד החינוך, חיה שיטאי, בו מפורטת תכנית, כללית לדברי ההורים, המיועדת לתת מענה למשבר הפדגוגי, האקלימי והמערכתי בבית הספר. בעקבות המכתב נקבעה פגישה למחר (חמישי) בין ועד ההורים ומנהלת בית הספר.

"ביקשנו, מעבר למילים היפות ולמכתבים, להבין איך עכשיו, הלכה למעשה, מתכוון בית הספר לפעול. המכתב שקיבלנו מאוד כללי. למעשה, קיבלנו תוכנית שהיא ברמת על בלבד. בהמשך, תבנה תכנית עבודה כלשהי על סמך כל ההיבטים שהעלנו", אומר גורם בוועד ההורים של בית הספר, "מעבר לכך, אנחנו נדרוש להבין איך בית הספר מתכנן להתמודד עם שלוש הכיתות, בהן מתקיים גם משבר אקלימי וגם משבר פדגוגי. נרצה להבין, מי הולכות להיות המחנכות, איך מתכוונים לגשר על הפער הפדגוגי, כיצד מתכוונים לגשר על הפער האקלימי והאם שירות פסיכולוגי וסוציאלי יכנס לבית הספר. אנחנו רוצים להבין את כל המשמעויות עוד לפני תחילת השנה. לא נפתח את השנה לפני שנבין מהי התכנית המפורטת".

לדברי הורים בוועד בית הספר, במכתב מכיר משרד החינוך במשבר הקיים כמשבר מערכתי, פדגוגי ואקלימי. בנוסף, החליט המשרד, שבשנת הלימודים הקרובה בית הספר יהיה בית ספר במיקוד, ויכנס לתכנית שדומה במאפייניה ל"תכנית מרום", המיועדת לבתי ספר המכוונים לאוכלוסייה מרקע סוציואקונומי נמוך ובתי ספר שבהם לומדים תלמידים הנמצאים במגוון מצבי סיכון. "תכנית מרום היא תכנית שכבר רצה שנתיים במשרד החינוך וניתנת בעיקר לאוכלוסיות חלשות. אנחנו, כמובן, לא עונים על הקריטריונים האלה, אבל היא תינתן לאלון, מכיוון שהיא מאפשרת מבחינה תקציבית להכניס משאבים מסוימים לבית הספר", אומרים בוועד ההורים. "זה אומר שכבר עכשיו נכנסות שתי פונקציות לבית הספר על מנת ללוות את מנהלת בית הספר – אחת היא יועץ ארגוני שילווה את בית הספר באופן קבוע, והשנייה היא מלווה פדגוגי, שילווה את בית הספר ברמה שבועית לכל אורך השנה. נציין, שהמלווה הפדגוגי הוא מנהל בית ספר עם הרבה מאוד ניסיון, שיצא לפנסיה. בנוסף לכך, בית הספר יעבור להיות תחת פיקוחה הישיר של מפקחת המחוז, אריאלה קידר, לצד הפיקוח הקיים של מפקחת בתי הספר בהרצליה מטעם משרד החינוך, שלומית ברק. מנהלת המחוז התייחסה במכתב גם לכך, שיתקיים מכרז חדש בתחילת השנה עבור שתי סגניות מנהלת, שייכנסו לבית הספר".

עוד מזכירה מנהלת המחוז שיטאי, כי מנהלת בית הספר, לימור ברקת, משקיעה מאמץ רב בהכנת שנת הלימודים הבאה ובבניית הצוות, וכן ציינה את שיתוף הפעולה של המנהלת.

נזכיר כי במהלך שנת הלימודים החולפת התלוננו ההורים בבית ספר אלון על מצב משברי קשה בבית הספר, שגרם לפגיעה בתחושת המוגנות של התלמידים. "כתבנו מכתב לכל הנוגעים בדבר, כולל לראש העיר ולמנהלת המחוז, לפיו אנחנו באים עם כוונות טובות ועם נפש חפצה על מנת לתת צ'אנס למהלך הזה. למעשה, אנחנו חשים, כי הפגישה אצל חיה שיטאי, הייתה הפעם הראשונה שבה באמת נוצרה הכרה של כל המערכת, הן של משרד החינוך והן של העירייה, לכך שישנו כשל ובית הספר נמצא במשבר. עצם זה שההורים הם אלה שהיו צריכים להציף את זה ושהמערכת, אשר אמורה לפקח ולהיות עם יד על הדופק, לא ראתה את הדברים, לדעתנו, מהווה כשל מערכתי גורף".

ממשרד החינוך נמסר: "בית הספר חווה תהליך משברי במהלך השנה שחלפה ומשכך, בחשיבה משותפת של הרשות המקומית, משרד החינוך ומנהלת בית הספר, גובשה תכנית לליווי בשנת הלימודים הבאה. בית הספר מלווה כיום על ידי ייעוץ ארגוני ובנוסף, יינתן ליווי פדגוגי שיקדם נושאים שונים על פי מיפוי וצרכים שיוגדרו במשותף עם המנהלת וצוות בית הספר. אנו מאמינים ששיתוף פעולה ותקשורת מיטבית של כלל הגורמים, יובילו לתוצאות המיוחלות ולהישגים משמעותיים".

תגובות

תגובה אחת
תגובה אחת
  1. מורה לשעבר בבית הספר

    להערכתי כל הנושא יצא לגמרי מפרופורציה, אני חשתי שהתלמידים מוגנים ושהם ילדים וילדות שמחים ועליזים. נכון לעיתים ישנם בעיות חברתיות אך אלו דברים שישנם בכל בית ספר ולא היו דברים שנראו יוצאי דופו או בלתי פתירים. לא יתכן שבגלל מקרים נורמליים כמו שיש בכל בית ספר, למשל כמו ריב של בנות או משחק תופסת שבו בטעות נפלו לילדה המכנסים למספר שניות אז ההורים יציאו דברים מפרופוציות ויגידו שהתלמידים לא חשים מוגנים… זה מעליב ולא הוגן לצאת בהצהרות שכאלו. היה טוב עם המפקחת הייתה באמת בודקת את הנושא לעומק במקום לקחת כל מה שהורה אומר כאמת. המפקחת לא בדקה את הנושא מול המורות עצמן אלא רק מול ההורים והמנהלת. לדעתי זה מעליב ולא הגון .

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"צומת השרון הרצליה"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר