צילום: דודו בכר
צילום: דודו בכר

"תשלומי ההורים הם מס גולגולת המוטל על ההורים למימון לימודים"

ועדת החינוך של הכנסת הותירה את תשלומי ההורים לבתי הספר ללא שינוי, למרות דרישת ועדי ההורים להפחיתם

פורסם בתאריך: 16.8.17 21:06

ועדת החינוך של הכנסת אישרה השבוע את תשלומי ההורים לשנת הלימודים תשע"ח, כשהם במרביתם ללא כל שינוי מהשנה שעברה.

ביולי 2016 דרש פורום ועדי ההורים הישוביים מימון הדרגתי לתשלומי ההורים, ואיים לא לחתום על איגרות התשלומים לבתי הספר. בתגובה לכך ביקשה ועדת החינוך ארכה למציאת מקור מימון לתשלומים ולהכנת תכנית פעולה. מאז התקיימו מספר פגישות, בהן טרם נמצא פתרון לתשלומי ההורים.

הפעילות במוסדות החינוך מתבססת על שירותים הניתנים על-ידי המדינה והרשויות המקומיות במסגרת חוק לימוד חינם. אך ישנם שירותים ומוצרים אותם נדרשים ההורים לממן בכוחות עצמם, כמו טיולים, סל תרבות, מסיבות, חוגים, פרויקטים שונים ועוד, שנחשבים לתשלומי רשות. הסכומים הנגבים בגינם אושרו ע"י ועדת החינוך של הכנסת, אך מעוררים סערה בקרב ועדי הורים, ובשלוש השנים האחרונות הכעס על גובה הסכומים הללו הולך וגובר.

"תשלומי ההורים הינם בבחינת 'מס גולגולת' המוטל על ההורים לצורך מימון פעילויות שהן חלק מתוכנית הלימודים", אומר שרון קוטלר מוועד ההורים העירוני בהרצליה. "כפי שלומדים בשיעור ספרות את "אנטיגונה" כך צופים בהצגה; כמו שלומדים בשיעור אזרחות על מגילת העצמאות כך חשוב לבקר בבית בן גוריון בתל אביב ובשדה בוקר; ובמקביל לשיעורי ההיסטוריה על מצדה וירושלים חשוב לטייל במקומות אלו ואחרים בישראל. הדבר נכון גם לגבי הטקסים בחגים ומסיבות הסיום – כל אלה הם חלק בלתי נפרד מתוכנית הלימודים, וראוי שהחוק המתוקן ל"חינוך חובה חינם" משנת 1949 ייושם וימומש".

בתגובה לשאלה האם ועד ההורים העירוני בהרצליה יצא למאבק כנגד תשלומי ההורים וינחה את היו"רים בבתי הספר שלא לחתום על חוזרי התשלומים, השיב קוטלר: "לאחר החלטת ועדת החינוך בכנסת על אישור איגרת התשלומים כלשונה, הודיעה הנהלת פורום ועדי ההורים היישוביים על כינוס מיוחד ב- 24/8 לצורך דיון על אופן המשך המאבק לביטול תשלומי ההורים, וזאת בכפוף להצהרתו המתוכננת של שר החינוך בנושא זה. ועד ההורים העירוני בהרצליה יפעל בהתאם להנחיות הפורום האם לצאת בקריאה להורים על הימנעות מתשלום מלא או חלקי".

ממשרדו של מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב נמסר: "משרד החינוך מוביל שורה של מהלכים להפחתת נטל התשלומים על ההורים. אנחנו מגבירים את פעולות הבקרה אחר גביית תשלומים שאינם מאושרים, לצד הסדרה של התשלומים בבתי ספר ייחודיים. בסך הכל, אנחנו רואים כי בשנים האחרונות מרבית בתי הספר מקפידים על גביה מותרת".

תגובות

אין תגובות

תגיות:

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"צומת השרון הרצליה"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר