צילום אילוסטרציה AP
צילום אילוסטרציה AP

אז יש הדתה בהרצליה או אין? הרוב השפוי מול הרצליה החופשית

ארגון "הרוב השפוי" מציג עצמו כחילוני וקורא לחיזוק הזהות היהודית של תלמידי העיר. מנגד, ב"הרצליה חופשית" טוענים כי מאחורי היוזמה עומדת תנועת חב"ד

פורסם בתאריך: 21.8.17 14:59

בתגובה לפעילות "הרצליה חופשית", התארגנות הקוראת להוציא את העמותות הדתיות והארגונים התורניים מבתי הספר הממלכתיים בהרצליה, החלה לפעול בעיר יוזמה חדשה, "עצומת הרוב השפוי", המחזקת את ידי העירייה בנוגע לשילוב תכנים מסורתיים ודתיים במוסדות החינוך.

"עצומת הרוב השפוי" גייסה עד כה מעל אלף חתימות, לעומת כ-800 שחתמו על עצומת "הרצליה החופשית (נכון לכתיבת שורות אלו).

"אסור לנתק את ילדינו משורשיהם היהודיים, זוהי מלחמה על עתיד הדור הצעיר ועתיד עם ישראל כולו", נכתב בעצומה. "לא צריך להיות דתי בשביל לרצות להיות יהודי שורשי (…). אנו מעוניינים שילדנו ידעו מהו רב, יכירו את המסורת האותנטית של עמנו ויחושו חיבה לבית-הכנסת, בדיוק כפי שחונכנו ע"י הורינו וזקנינו".

אריק הייבלום, מיוזמי העצומה, הוא חילוני למהדרין ופעיל חברתי תושב הרצליה. לדבריו, מאחורי היוזמה ניצבים דתיים וחילונים כאחד וכי מטרותיה הן, בין היתר, דווקא להרגיע את הרוחות ולשמר סטטוס קוו בעיר. מאידך, ב"הרצליה חופשית" טוענים כי לפי בדיקה שערכה, מי שעומד מאחורי "עצומת הרוב השפוי" הם נציגי חב"ד.

אריק הייבלום. צילום: יענקלה הצלם

אריק הייבלום. צילום: יענקלה הצלם

"בניגוד לאחרים אנחנו לא אומרים שאנחנו כן והם לא אלא שצריך איזון", מסביר הייבלום. "אני חילוני שלא אוהב כפייה מכל סוג שהוא – לא של חילונים על דתיים ולא של דתיים על חילוניים. הילדים שלי לומדים בבתי ספר חילוניים בעיר, אני למדתי בבתי ספר חילוניים בעיר, ולי ולעוד הרבה מחברי יש בעיה שציבור מסוים המתהדר בשם "הרצליה חופשית" רוצה בעצם חופש מדת. אנחנו טוענים שגם בבתי ספר חילונים זה בסדר שהילדים ילמדו מה זה קידוש ומה זה בית כנסת. הם לא חייבים ללכת לבית כנסת בעקבות כך, אבל לבוא ממקום הפוך ולהגיד 'זה לא, כי זאת כפייה וזאת הדתה' – אלה מונחים שהמקום שלהם הוא לא איתנו".

שי ביטון, תושב הרצליה אשר תומך בעצומה, מסביר: "בבתי ספר שאינם דתיים שיעורי התורה מועברים בדרך כלל בצורה מאוד שכלתנית. ישנם ארגונים תורניים המגיעים לבתי הספר ולמשל תוקעים בשופר, מכינים עם הילדים מצות, מסבירים על החגים באופן מסורתי, שקשור למקורות. זה מחזק את הזהות היהודית של הילדים, ולדעתי זה חשוב שהמרכיב הזה יהיה נוכח בקרב הילדים שלנו".

קבוצת "הרצליה חופשית" התארגנה בשל פניות רבות שעלו מקרב תושבי העיר להוציא את הארגונים התורניים ממוסדות החינוך הממלכתיים, לצד המודעות הגוברת לעניין זה ברמה הארצית. מטרת הארגון, לדברי אנשיו, היא להשיב את החינוך לערכים למורים ולמחנכים. מהקבוצה נמסר בתגובה: "חברים אחדים מקבוצת 'הרצליה חופשית' הצטרפו לקבוצה המכנה עצמה "הרוב השפוי" ונוכחו לדעת כי נציגי חב"ד בעיר יזמו ומובילים אותה. מנהלי הקבוצה והדוברים המרכזיים בה אינם שולחים את ילדיהם לחינוך הממלכתי לגביו הם מחווים דעה נחרצת. הדיונים העולים בקבוצה והרוח הנושבת בה מבטאים גישה פטרנליסטית, שרומסת את החילוניים ברגל גסה. הורי 'הרצליה חופשית' מקדמים מול העירייה נוהל שיסדיר את הכנסת העמותות למערכת החינוך. נוהל זה אמור לשרת את כל ההורים בעיר שכן הוא רוצה להבטיח שהעמותות שייכנסו לבתי הספר יהיו ברוח הקהילה. אם הקבוצה המכנה עצמה "הרוב השפוי" אינה מיסיונרית, היא אינה צריכה להתנגד למהלך כזה, אלא לחבק אותו ולעודד את השקיפות שהוא מקדם".

תגיות:

אולי יעניין אותך גם

תגובות

8 תגובות
 1. יש להפריד דת מדינה שלב א. שלב ב - דת רק במרחב הפרטי

  הדת היא פשע נגד האנושת.

 2. מני

  אנשים שעומדים מאחורי "הרצליה חופשית" זה אנשים שלא רוצים יהדות "בכלל" בבתי הספר אנשים מבולבלים
  שמאלנים נכנסי לפייסבוק שלהם. שמאלנים קיצונים מ"שלום עכשיו" מוכנים למכור את כולנו לאויבים. הם נגד כל מה שלא הם…
  מחפשים מלחמות לכו לעזה יחבקו אתכם

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  ??באו נעשה קצת סדר בבלאגן שקורה בהרצליה

  לפני כחודשיים קמו כמה הורים מהרצליה (מיעוט קולני) וקראו להוציא את העמותות העוסקות בהעשרה של זהות יהודית מבתי הספר בעיר.

  *מה זה אומר?*
  שדווקא בנושא מושגי יסוד ביהדות, מסורת וחגים הילדים שלנו לא יקבלו העשרה משמעותית וחווייתית, אשר ניתנת כיום בבתי הספר ע"י אותן עמותות (המאושרות ע"י משרד החינוך).

  ● לילדים שלנו מגיע לחוות תקיעת שופר לקראת ראש השנה
  ● ללמוד עוד על משמעות יום כיפור
  ● לאפות מצות לפני פסח
  ● להיפגש עם סופר סת"ם
  ● לקיים טקס קבלת חומש בית כנסת
  ועוד…

  מה אותם הורים רוצים??
  שהילדים שלנו לא יראו מה זה שופר? לא ידעו למה אוכלים מצה? ולא יכירו את ההבדל בית בית כנסת לכנסיה….??

  ההורים הנ"ל לפני כחודש פתחו עצומה ואספו עד כה כ 800 חתימות.. והם כרגע רוצים להפגש עם מנהלות בתי הספר וועד ההורים ולכפות עליהם – ⛔לעקור מהבתי ספר את הזהות היהודית

  ✅ *לפני כשבוע השקט שהיה מצד 'הרוב השפוי' בהרצליה* (החפצים להעניק לילדיהם חינוך יהודי משולב עם מסורת ישראל) *נשבר*. הקמנו את קבוצת 'הרוב השפוי' – בהרצליה ובתוך 3 ימים השגנו 1200 חתימות ✍. (נכון לרגע זה מעל 1500..) על תמיכה בראש העיר להשאיר את הלימוד של הזהות היהודית ומסורת ישראל בתוך בתי הספר בהרצליה

  ?אנו הורים מבתי ספר הממלכתים בהרצליה מעוניינים לשמור על זהות יהודית בריאה ורוצים שהילדים שלנו ילמדו בין היתר על: ראש השנה, יום כיפור, סוכות, חנוכה, פורים, פסח, תשעה באב.
  שהילדים שלנו ידעו מה זה בית כנסת, קידוש, בר מצווה, ועוד..

  ??כמו שמגיע לבית ספר חייל שמסביר על הצבא ,כבאי שמרצה לילדים איך להתנהג בזמן רעידת אדמה
  כך גם העמותות מעבירות תוכן חינוכי- ערכי בנושא זהות יהודית
  (שמאושר ומפוקח ע״י משרד החינוך )

  ??אנו קוראים לכל תושבי הרצליה להצטרף 'לרוב השפוי' ולתת תמיכה במאבק על שמירת הזהות היהודית של ילדינו

  *חותמים על העצומה*
  https://www.atzuma.co.il/h613
  *עוקבים אחרינו בפיסבוק*
  https://goo.gl/fUvXHZ
  *מצטרפים לקבוצת הווטסאפ שלנו*
  https://chat.whatsapp.com/1K1CzrELfFkLdQ3jIcpqEX
  *מעבירים את ההודעה הזאת לעוד 100 אנשים מהרצליה*⬅⬅

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  הרוב השופי, עאלק, הם לא באמת הורים לילדים בבתי ספר בהרצליה. חבל שמה שקשור לדת תמיד מתקשר גם להונאה , שקר וכסף

 5. ליעד סגל

  אז בואו נעשה באמת קצת סדר בבלאגן !

  כל הנטען ע"י מר עמר אינו אמת ולמעשה המדובר במתחזה המסתיר אג'נדות פוליטיות מתלהמות !

  קודם כל ולפני הכל "המיעוט הקולני" אינו מיעוט ובניגוד "לחתימותיו" של מר עמר כל החותמים בעצומה הן חתימות אותנטיות ואמיתיות.

  מר עמר אשר ע"פ זיהויו באתרים שונים הוא פעיל של תנועת הימין הקיצונית עוצמה לישראל ( אשר אפילו לא הצליחה לעבור את אחוז החסימה – אבל הוא עדיין חושב שהוא הרוב השפוי ? ! ) הוא למעשה פעיל / פרוקסי של תנועת חב"ד .

  החלק היפה בסיפורו של מר עמר שעל פניו ולכאורה הוא כלל לא אבא לילדים מה שלא מפריע לו להשתמש במונח "ילדינו ".

  רוב רובן של החתימות שמר עמר מתגאה בהן הן חתימות חבד"ניקים אשר ממילא אינם שולחים ילדיהם לביה"ס הממלכתי.

  ועכשיו לחלק הבאמת חשוב !

  אנחנו מבקשים לחזור חזרה למה שהיה עד עכשיו – כמו תמיד !!!! מורים ילמדו תלמידים בלי התערבות חיצונית של עמותות מטעם

  בית ספר זה לא מקום לפוליטיקה

  בית ספר זה לא מקום להחזרה בתשובה

  מקום המדינה בתי ספר ממלכתיים עשו "קבלת תורה " בכיתה ב' ושנת מצווה ולימודי תנ"ך ותושב"ע וגם בגרות בתנ"ך ואפילו בגרות מורחבת 5 יח"ל בתנ"ך.

  מעולם לא נכנסו עמותות דתיות לבתי ספר חילוניים וכל שאנו רוצים שהמצב יישאר כפי שהיה.

  כל טענה של מר עמר או מי מטעמו שאנו מבקשים להוציא את היהדות מבתי הספר היא טענה שקרית ומוזמן מר עמר להתמודד בעניין זה בכל ערכאה שיפוטית

 6. שלמי קרמר

  הורי הרצליה צריכים להפנים שרוב המורים שלנו בבתי הספר הממלכתיים אינם מוכוונים וללא הכשרה להעביר את התכנים המסורתיים.
  הרוב השקט בהרצליה חי היטב שנים עם התרומה המשמעותית שעמותות ציוניות דתיות נותנות למערכת החינוך (המוגבלת באמצעים).
  המיעוט הקולני שמבקש להדיר את רגליהם של אנשים יקרים אלה, בקריאה של ״הדתה״, מנסה להתעלם מהעובדה שילדינו לא יודעים הרבה מסורת יהודית ולמה בכלל אנחנו חיים בישראל…
  אין כאן כל הדתה. המצב רחוק מכך. כדוגמא, ראיתי מכתב של הורים שנשלח למנהלת בית ספר שמבקש ממנה לא לאפשר למורה, ללמד את בנה את השיר: ״שמע ישראל…״ באמת, לאן הגענו?

  על כן אני מסכים לחלוטין עם אריק.

 7. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  זילות המורים בבתי הספר בחינוך הממלכתי והזלזול בהורים החילוניים נמשכים במלוא עוזם, וכל תגובה חושפת עוד טפח מהשקפת העולם המתנשאת והמנותקת של אלו המכנים את עצמם "הרוב השפוי". מסיבות תמוהות, העמותות הללו ואנשיהן חושבים שיש להם בעלות על זהות יהודית, וקשה להם להכיר באפשרות שדרכם היא אחת מני רבות, והיא אינה דרכו של הציבור הממלכתי. לו הייתה זו דרכו, הרי היה הציבור החילוני שולח את ילדיו לחינוך הדתי בהרצליה, וזה אינו המצב… הם מגדילים לעלוב בנו ובמורים בחינוך הממלכתי כשהם שולחים בחורות ללא תואר אקדמי ו/או פדגוגי לילדים שלנו (וחלילה לא נותנים לילדים שלהם לשמוע קצת על זהות יהודית חילונית…), וטוענים ביהירות שהבחורות הללו הן "מומחיות", כי הרי אסור שהילדים שלנו ילמדו על עניינים חשובים כמו זהות מחובבנים כמונו (ההורים) וכמו המורים שלהם… טוב שלא השוו את הצעירות הללו לפרופסורים ורופאים מומחים, ועצרו רק בכבאים…

 8. חולה על הרצליה

  ב"ה..תגיד מעדיפים את חב"ד שעושה עבןדת קודש הכל מהכל הרצליה חופשית עושה רק בלגן סכסוך בין איש לרעהו אירגון שמאל קיצוני לכל דבר שסתם נגד ראש הממשלה חב"ד הייתה לפניהם ותהיה אחריהם תצאו לנו מהעיר תמיד נהיה עיר מאוחדת בלעדיכם יותר טוס לנו

🔔

עדכונים חמים מ"צומת השרון הרצליה"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר