הדרכת הורים בשרון. תמונה ממאגר Shutterstock
הדרכת הורים בשרון. תמונה ממאגר Shutterstock

הדרכת הורים בשרון: הכירו את המובילים בתחום

הדור הצעיר כבר מזמן סיגל לעצמו שפה ייחודית משלו, וכהורים אתם עלולים להרגיש קצת מחוץ לתמונה. כדי לעלות על דרך המלך ולקבל את הכלים היעילים להתמודדות נכונה, ריכזנו עבורכם את הדרכות ההורים המומלצות באזור השרון

פורסם בתאריך: 4.4.19 16:46

מירב טל רונאל

כשהורים שוקלים את האפשרות להדרכת הורים מה חשוב שיידעו? נפגשתי עם מירב טל רונאל, מדריכת הורים ותרפיסטית בעלת קליניקה ברמת השרון, כדי להכיר יותר את הנושא . מירב בעלת תואר ראשון בעבודה סוציאלית ותואר שני בטיפול באומנות. וכן בעלת הכשרה כמטפלת בהתמקדות , כמטפלת אימגו וכמדריכת הורים. היא עוסקת בהדרכת הורים ובטיפול רגשי מזה 25 שנים. "התמצית של מה שאני עושה הוא לעזור לילד ולהורים להרגיש טוב בחייהם. זאת המכוונות שלי וכל כלי שהתווסף לארגז הכלים שלי במהלך הדרך נועד להשגת המטרה הזאת. מה זה להרגיש טוב? זה כולל את ההרגשה שנעים לבני המשפחה ביחד, שיש קירבה ופתיחות בבית, שיש כבוד ושיתוף פעולה בין בני המשפחה, שיש מקום בו מקבלים ואוהבים אותם כמו שהם.  וזה כולל גם מציאות בה הילד מרוצה ושלם עם מי שהוא, מביע את עצמו בפתיחות, מפתח רוגע פנימי ובטחון ומתמודד היטב עם מצבים שונים בחייו."

 איך נדע מתי צריך לפנות להדרכת הורים?

"כדאי שנשאל את עצמינו, האם בדרך כלל נעים לנו בהורות שלנו או האם אנו חשים בתסכול וחוסר אונים כהורים? האם לילד שלנו טוב? האם האווירה בבית היא זו שאיחלנו לעצמינו שתהיה. אם תנסו לעצור לרגע ולענות על השאלות הללו, התשובה תתברר מאליה. תנסו להתבונן על המצב ללא שיפוטיות עצמית אלא במבט מפוקח הרואה את התמונה בבהירות".

נניח שהילד לא בתקופה טובה, איך נדע אם להפנות אותו לטיפול רגשי או ללכת להדרכת הורים?

"מהניסיון שלי, הרבה פעמים שילוב בין שניהם הכי עוזר. בהכשרתי אני מדריכת הורים, מטפלת באומנות ומטפלת אימגו. השילוב של טיפול בילד, הדרכה להורים ולפעמים גם שיחות הורה -ילד הוא האפקטיבי ביותר בעיני. זהו טיפול שלם וכולל, המאפשר שיפור במצב הרגשי של הילד,  באווירה בבית , ובתקשורת בין ההורה לילד".

מה זה טיפול אימגו?

"באימגו יושבים הורה מול ילד, או שני בני זוג, ועורכים שיחה מאוד קרובה בהנחיית המטפל. בדרך הזו, לומדים ממש להקשיב אחד לשני. נוצרת שיחה מאוד קרובה ואישית. אלו שיחות מרגשות מאוד, בהן הילד יכול לספר איך הוא מרגיש במשפחה ולמה הוא זקוק מההורה".

אבל אם בכל זאת רוצים לבחור או בטיפול לילד או בהדרכה איך נחליט במה לבחור?

"במקרה כזה, צריך לבדוק עם עצמינו האם התגובות שלנו תורמות באיזשהו אופן להתנהגות ולהרגשת הילד? ישנם מקרים בהם התשובה שלילית, ואז צריך רק טיפול רגשי. זו שאלה שלא פשוט לענות עליה ולפעמים צריך פגישה או שתיים בהם ההורים יכולים לברר זאת עם איש המקצוע".

שני ההורים צריכים להיות בהדרכת ההורים ?

"זה מאוד רצוי. זה מאפשר מעורבות של שני ההורים ותיאום ביניהם. כששני ההורים שותפים לתהליך הם פועלים כצוות, ומשדרים מסר אחיד לילד. שניהם מודעים לאופן בו כדאי לפעול ולמה שיכול להיטיב עם הילד. הם יכולים גם לתת גב וגיבוי זה לזה ברגעים קשים".

תספרי עוד על התהליך שעוברים בהדרכת הורים.

"הרבה פעמים, כשאנחנו נמצאים באינטראקציה עם אדם אחר, הפוקוס שלנו מתמקד בו. כך גם בהורות. הרבה פעמים הורים לא שמים לב לחלק שלהם, למה הם תרמו בסיטואציה. בהדרכת הורים, ההורים מפתחים יכולת להתבונן מהצד. יכולת לזהות בזמן אמת איך התגובה שלהם גורמת לילד להרגיש ולפעול. מתאפשר לא לפעול על אוטומט . דוגמא קטנה, לפני זמן קצר הגיע אלי זוג הורים שסיפרו שכל ערב ילדם צורח ומקלל אותם והורס את האוירה בבית. הם היו מיואשים ומותשים. במפגשים איתי הם יכלו לשחזר את ההתרחשות , להבין כיצד המצב מתפתח ומסלים. הם למדו למה הילד היה זקוק באמת. הם למדו לשנות את התפקיד שלו בבית מ"המפריע" לזה שעוזר ושאפשר לסמוך עליו. להתאים את עצמם לקצב שלו, לספק לו את השקט והמנוחה שהוא צריך, ועוד. ההדרכה נותנת להורים תחושת שליטה ותקווה. במקום להיות חסר אונים מול התנהגות הילד, יש עכשיו להורה כלים שהוא יכול להשתמש בהם כדי לשפר את המצב. כמו כל שינוי שרוצים לקבע, זה דורש אימון. אבל זה מציב את ההורה בעמדה שמחזירה את הביטחון ביכולותיו ומוביל את הילד ואת המשפחה בכלל למקום טוב".

מירב טל רונאל

גאולים ב' 6 רמת השרון

מעבר למייל

טלפון: 0544677625

מעבר לאתר

מירב טל רונאל, מדריכת הורים עם נסיון של 25 שנים בתחום

מירב טל רונאל, מדריכת הורים עם נסיון של 25 שנים בתחום


פשוט הורות – עדיה מאוטנר ייעוץ והדרכת הורים

עדיה מאוטנר, מדריכת הורים בשיטת מיכל דליות, יודעת שהתמודדות עם גידול ילדים יכולה להיות משימה לא פשוטה שמלווה לא פעם בצעקות, עצבים, התרגזויות או תסכול. אבל היא גם יודעת שאת התחושות האלו ניתן להחליף בכלי אחד שלעיתים נראה לנו כל כך מובן מאליו ועם זאת קל מאוד לפספס אותו – תקשורת. מגמילה מחיתולים ועד גמילה מהתמכרויות בגיל ההתבגרות, השיטה של עדיה עובדת בכל גיל ובכל פעם מחדש.

עד לפני עשור עדיה, נשואה ואם לשלושה, הייתה טכנולוגית מזון ואחראית על פיתוח מוצרים. לידת ילדה השלישי הובילה אותה להרצאה של מיכל דליות, יועצת בנושא הורות ומי שמוכרת כסופר נני של המדינה. בתום ההרצאה סיפרה דליות שהיא פותחת את הקורס הראשון בראשותה להדרכת הורים ועדיה הרגישה שהיא הגיעה הביתה.

אחרי שנתיים של לימודים, התואר מדריכת הורים התאים לה כמו כפפה ליד ועולם חדש נגלה לפניה. היא המשיכה לחקור ולהתפתח בתחום, עבדה במרכז לצעירים בכפר סבא והדריכה הורים צעירים שעשו את צעדיהם הראשונים בעולם ההורות, היא התנדבה במחלקת הרווחה בעיריית תל-מונד, עברה במרכז הרפואי שניידר הכשרה מיוחדת בשיטת הסמכות החדשה של פרופ' חיים עומר ולבסוף פיתחה טכניקה ייחודית לה להתמודדות עם שלל ההתנהגויות הלא בריאות שרוכשים ילדינו במשך השנים.

פשוט הורות – עדיה מאוטנר ייעוץ והדרכת הורים. צילום Sharon Buchbinder Marom

הטכניקה של עדיה מתבססת על מספר קצר של מפגשים וכוללת בניית תכנית עבודה מעשית וכלים פרקטיים ליישום. היא יוצאת מנקודת הנחה שהורות היא דרך חיים המשלבת אחריות והנאה פשוטה. נשמע קצת אופטימי להורים שמתמודדים עם בעיות גמילה של הילד או לחילופין עם האתגרים הרבים שמלווים את תהליך ההתבגרות שלו. אבל בעזרת הדרכה מקצועית, קצרה וממוקדת, עדיה יודעת שתוכלו לצלוח את גידול הילדים בשלום, ואפילו בהצלחה. תהליך הליווי הוא אישי, יעיל ובעיקר מהנה ומניב תוצאות. בסדרה של 6 מפגשים בממוצע עדיה מסייעת להורים להתמודד טוב יותר עם חיי היומיום. במפגשים אלו תלמדו על הורות, על המשמעויות של הורות עכשווית, תגלו את החזון ההורי ותקבלו כלים שישכללו את המיומנויות ההוריות שלכם במטרה למצוא את הפתרונות הנכונים המתאימים לכם, שיהפכו אתכם להורים משפיעים במקום מושפעים.

הייחודיות של עדיה היא היכולת שלה להדריך הורים לילדים מגיל אפס ועד 18. החל מבעיות שינה, גמילה מחיתולים, ממוצץ או מחפץ מעבר, התקפי כעס ותסמונת הילד המשתטח במרכולים, מאבקי שליטה, קנאה ומריבות בין אחים, סינדרום הילד הנודניק, התמודדות עם תקופת ה'לא בא לי', גיל ההתבגרות הראשון, מעבר לכיתה א', הרטבות לילה ודיבור מחוצף ועד הפרעות אכילה, אלכוהול, סמים, התבגרות מינית ושקרים בגיל ההתבגרות. לכל אותן התנהגויות הפתרון שמציעה עדיה הוא זהה – שיפור התקשורת של ההורה עם הילד.

עדיה מאוטנר, יעוץ והדרכת הורים

עדיה מאוטנר, יעוץ והדרכת הורים

"ההורים שמגיעים אליי לא פעם הם הורים טעונים, כועסים, עייפים ותחושות אלו נובעות בעיקר מהיעדר שיח עם הילד ומהקושי בלתקשר איתו", מספרת עדיה. "בניגוד להדרכות הורים שונות, המטרה שלי היא לטפל בהורים ולא בילד כי הם האחראיים בלעדיים על התהליך. אני שומעת מה מפריע להם, מבררת על מה זה יושב ובונה מחדש את התקשורת הנכונה עם הילד שדרכה ניתן לפנות אליו. השיטות אומנם שונות, אבל הבסיס הוא זהה. גמילה לא נכונה של הילד מבוססת על תקשורת לא נכונה בתוך הבית. חוסר הבנה או השלמה עם ההתנהגות. כך גם בגיל ההתבגרות. הילד לא עושה דווקא להורים, זה פשוט נובע מחוסר הבנה של מה מותר ומה אסור, מה לגיטימי ומה לא ובדיקת גבולות. הפתרון לכל אותם המצבים הוא תקשורת נכונה. פתרון שנמצא אצל ההורים שרק צריכים לבנות אותה בצורה טובה ונכונה יותר".

בעזרת תהליך קצר של 5-8 פגישות מטפלת עדיה בבעיה או בתחושה הלא נעימה שיש להורים. התהליך מתחיל בפגישת אבחון והכרות ראשונית בת שעה שתתמקד בבעיות הקיימות בבית ויצירת סדר עדיפויות לטיפולן, ובניית תכנית לפתרון תוך התמקדות בקשיים השורשיים, כאלו שברגע שיפתרו יסירו יחד איתם מכשולים נוספים. עם סיום תהליך האבחון תדע עדיה לספר להורים מראש לכמה מפגשים הם ידרשו, כאשר התשלום הוא פר פגישה. התהליך כולו מתבצע אצלה בקליניקה במושב בצרה שבשרון, ולעיתים כולל גם תצפיות בבית, כשבמקביל מקבלים ההורים כלים מעשיים שיעזרו להם למצוא את הפתרונות הנכונים והמתאימים להם ביותר. היתרון הגדול והעיקרי שלה הוא בשימוש בשיטות לשינוי ההתנהגות ההורית שמשיגות שיפור מהיר ותוצאות שמורגשות מיד. האווירה בבית משתנה כמעט בן לילה והסיפוק הוא אדיר.

"הדרך שבה אנו הולכים, ההורים ואני, היא בשיתוף פעולה מלא. אין עשה ואל תעשה, אלא אני עוזרת לשלב את החזון ההורי ביחד עם יכולות ההורים לפתרון הבעיות. ממש יד ביד, עקב לצד אגודל לפי קצב ההתקדמות של כל משפחה ומשפחה", מסכמת עדיה. "ההורים לא לבד בתהליך. אני יוצרת עבורם קבוצת עידוד ומלווה אותם בכל רגע של משבר או קושי, כל הדרך לפתרון אמיתי, נכון ומותאם אישית".

לפרטים נוספים ניתן לפנות לעדיה מאוטנר בטלפון: 050-4539554, במייל: [email protected], באתר או בפייסבוק

כתובת הקליניקה: מושב בצרה בשרון, רח' הנרקיס 9

עדיה מאוטנר. צילום: Sharon Buchbinder Marom

הירשמו עכשיו לקבלת עדכונים על הנושאים שמעניינים אתכם

כתבה שיווקית


 

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"צומת השרון הרצליה"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר