מגשרים מומלצים בשרון. תמונה ממאגר Shutterstock
מגשרים מומלצים בשרון. תמונה ממאגר Shutterstock

הכירו את המגשרים המומלצים בשרון

למגשרים תפקיד חיוני וקריטי בהבאת הצדדים המסוכסכים לידי הסכמות ושלום, הבנה הדדית והשגת פתרונות שיהיו מוסכמים ואהודים על כולם. גישור הוא חלופה נעימה, מהירה ומשתלמת יותר לפתרון הסכסוך, מאשר הגעה לבית המשפט. הכירו את המגשרים המומלצים באזור השרון

פורסם בתאריך: 4.6.19 06:43

עו"ד ריטה בעל-טכסא – מגשרת

סכסוכים המתגלעים בין שני צדדים בעלי אינטרסים מנוגדים, עלולים להוביל לבית המשפט לשם יישוב המחלוקות וליבון הדברים. הליכי בית המשפט מהווים סחבת והתעסקות מיותרת בבירוקרטיה כמו גם התדרדרות היחסים בין הצדדים, וכמובן הוצאות כספיות גבוהות וזמן יקר.

הדרך העיקרית לפתרון מחלוקות בדרכי נועם ופשרה, נעשית בליווי מגשר מוסמך, הבקיא בעולם המשפטי ובכלים האפקטיביים לגישור.

עו"ד ריטה בעל-טכסא, מנהלת קליניקה פרטית לפתרון מחלוקות מחוץ לכותלי בית המשפט. לאחר יותר משני עשורים בהם עבדה בתפקידים בכירים בענף הביטוח, מצוידת במיטב הניסיון, הוותק והמוניטין, היא פנתה לדרך עצמאית. בקליניקה שלה בהרצליה פיתוח, היא מספקת שירותי גישור, בוררות וכלים נוספים מתקדמים לפתרון סכסוכים.

תהליך הגישור, מסבירה עו"ד ריטה בעל-טכסא, הוא " הליך לפתרון מחלוקות המתרחש מחוץ לכותלי בית משפט. מטרת תהליך הגישור, להפוך את פתרון המחלוקת ליעיל יותר מבחינה כלכלית, מהיר וקצר יותר מבחינת הזמן והוא מתייחס למגוון האינטרסים הקיימים בין הצדדים, גם כאלו שאינם מהווים חלק מהעילה המשפטית בה מתמקדת העילה המשפטית".

מלבד העלויות והזמן שכרוך בפניה לבית המשפט, אילו יתרונות נוספים מספק תהליך הגישור?

"תהליך הגישור מאפשר לבחון את התמונה הרחבה יותר ולספק לצדדים את היכולת להמשיך את מערכת היחסים ביניהם. אם לדוגמה, מדובר בספק ולקוח – הם יצטרכו להמשיך לעבוד יחד. אם מדובר במקרה בעל השלכות מוניטין, לעיתים תיקון המעוות שווה יותר מהפיצוי הכספי בגינו וכן הלאה. לכן, יש לפתור את הסכסוך בדרכים נעימות ואפקטיביות לשני הצדדים, כדי שהם יוכלו לצמצם את נזקיהם ובמקרים מסוימים אף להמשיך ולעבוד או לתקשר בצורה מיטבית. בית המשפט מתייחס לעילות משפטיות, הוא לא יכול להתייחס למגוון האינטרסים שאורגים את התביעה".

מה ההבדל בין גישור ובוררות?

"ההבדל בין שתי הדרכים לפתרון המחלוקת היא שבוררות דומה יותר למשפט. אמנם שני ההליכים שואבים כוחם מהסכמת הצדדים לעצם קיום ההליך, אך במקרה של בוררות את הכוח להכרעה משאירים בידי הבורר. כל צד פורס את טיעוניו  ומביא תימוכין לדבריו, נעשה דיון, בירור, מביאים אסמכתאות וראיות, אולם בסופו של דבר, הבורר מתוך התרשמותו נותן פסיקה ששני הצדדים צריכים לכבד.

בגישור לעומת זאת, כל הכוח בפתרון המחלוקת נישאר בידיים של שני צדדים. זה מעין תהליך מתודי שהמגשר מעביר את שני הצדדים. שיטה חכמה ורציונלית, אשר מאפשרת להם הידברות ובחינה של כל האופציות המתאימות לפתרון המחלוקת ובחינה של האינטרסים, אותם ניתן לקדם במסגרת ההליך גם כן".

כיצד נעשה תהליך הגישור בפועל?

"גישור הוא תהליך אשר חושף את כלל האינטרסים של הצדדים. חלק מישיבות הגישור נעשות בנפרד וחלק ביחד. במסגרת החשיפה של האינטרסים המגשר שואל שאלות פתוחות, כגון: מה הכי הפריע לך? מה אתה רוצה שיקרה אחר כך? אם היית יכול להחזיר את הזמן אחורה מה לדעתך היה יכול לקרות בצורה שונה? סביב המחלוקת הזו, נוכל לדעת כיצד אפשר לענות על האינטרסים של הצדדים. אם אני אדע מה הפריע לו באמת ולא רק את זה שהוא רוצה לקבל מיליון שקל, לדוגמה, אוכל לנסות למצוא פתרון אשר משלב בין ריפוי החוסר של אחד הצדדים או הבעיה שלו, וכן לשלב זאת עם כימות הנזק שנגרם לו כלכלית, ככל שהדברים נכונים מקצועית וראויים מבחינת ההוגנות.

בסופו של תהליך הגישור, מגיעים להסדר ששני הצדדים שלמים איתו. זהו תהליך שהוא חצי טיפולי, קצר בהרבה מהליך בבית משפט וכמובן, הרבה יותר זול, כיוון שחוסכים את האגרות ואת עלויות ההתדיינות הארוכות וההוצאות הנלוות להליך ארוך, כגון ריבית מצטברת. אם מגיעים להסדר גישור בהפניית בית המשפט, ניתן לקבל החזר על האגרה".

ויש גם תהליך "גישבור", מה זה אומר?

"תהליך גישבור משלב בוררות יחד עם גישור: הכוח הוא בידי הצדדים להחליט על ההליך הזה מראש. ההליך מתחיל בגישור ובמידה ולא כל המחלוקת הוסכמה בין הצדדים, יתרת המחלוקת מוכרעת ע"י המגשר בכובע של בורר. רק אותו החלק שנשאר במחלוקת בין הצדדים,  הוא שיוכרע ע"י הבורר. אם לדוגמה, הצדדים מגיעים עם 10 נקודות במסגרת המחלוקת, ובתהליך הגישור נביא אותם להסכמה על 7 נקודות ויישארו 3 שלא יגיעו להסכמה ביניהם, בתהליך הגישבור, הם מראש יודעים שמהחדר הזה הם יצאו עם פתרון. את 3 הנקודות שנותרו ללא הסכמה לגביהן, משאירים להכרעת הבורר. מתחילים קודם בגישור ואז, במידת הצורך, עוברים לבוררות (זה אותו אדם וזה אותו הליך). וזה מה שמגיע לבית משפט לאישור.

ניתן ומומלץ להוסיף לכל הסכם עסקי, מסחרי, אישי, מראש סעיף ברירת מחלוקת ולקבוע כי "במידה ותהיה בינינו מחלוקת, היא תתברר באמצעות בוררות או גישור". גם בהיעדר סעיף כאמור בהסכם המקורי, כשכבר מגיעים לשלב המחלוקת ומתחילים בחילופי דברים, הצדדים יכולים בכל שלב לבוא ולהגיד "בוא נעצור רגע, בוא נלך למגשר ונלך לפתור את זה". לוח הזמנים והעלויות יהיו בהכרח לטובתם. והם שונים לחלוטין אם מחליטים להביא את הסכסוך לגידרו של בית המשפט".

מהם היתרונות שאת מספקת ללקוחותיך, כעורכת דין, מגשרת ומומחית בתחום הביטוח?

"היתרון שלי כעורכת דין הוא הידע המשפטי והעסקי שלי של כל התהליך, ובהיבט עולם הביטוח בו עסקתי במשך שנים. מי שחי את זה ביום יום יודע מדוע הסכמים נכתבים באופן בו הם נכתבים, אילו אינטרסים נוספים קיימים ברקע, בהסדרי ביטוח המשנה, בהשפעות הרוחב הענפיות וכד', ויכול למצוא פתרון שיתאים לעניין המובא לפניו. כך, אני גם יכולה לשקף לצדדים בצורה טובה יותר, את הסיכונים והסיכויים.  חשוב גם לציין שאני משלבת  בין אסכולות גישור ומשתמשת בתמהיל מדויק המותאם לכל מקרה בין הגישה התהליכית (תפקיד של הליך מתודי ופסיכולוגי) לבין הגישה הסמכותית, המעריכה (תפקיד המכוון לפתרון מתוך בקיאות מקצועית וניסיון בתחום המחלוקת). "

עו"ד ומגשרת ריטה בעל-טכסא, מומחית בתחומים העסקיים, המסחריים, הביטוח, הפיננסים, הנדל"ן וההייטק. היא בעלת תואר שני במשפטים מאונ' תל אביב, תואר במנהל עסקים NYU פוליטכניק ניו יורק. לאורך חייה המקצועיים שמשה בתפקידים בכירים, ביניהם: סמנכ"לית בפניקס, סמנכ"לית בקבוצת הגלובלית מארש מקלנן, הובילה עסקאות גדולות מאוד ונחשפה למגוון השיקולים הקיימים בענפי העסקיים מהמורכבים במשק. בנוסף, משמשת כדירקטורית בחברות נדל"ן, שם נחשפה למגוון השיקולים של כל העסקאות – רגולציה ושיקולים מסחריים ומימוניים.

כתובת משרד הגישור: המנופים 2, הרצליה פיתוח

מעבר לאתר

טלפונים: 03-6494997, 054-9755212

עו"ד ריטה בעל-טכסא. צילום: יובל נבון

עו"ד ריטה בעל-טכסא. צילום: יובל נבון

הירשמו עכשיו לקבלת עדכונים על הנושאים שמעניינים אתכם

כתבה שיווקית


 

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"צומת השרון הרצליה"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר