מפעל טבע בכפר סבא. צילום: עזרא לוי
מפעל טבע בכפר סבא. צילום: עזרא לוי

טבע כפר סבא: פיטורי העובדים הוקפאו עד להסדר עם הוועד

טבע התכוונה לפטר 175 עובדים במפעל בכפר סבא, אך התחייבה לשבת למשא ומתן עם הוועד שלא יוגבל בזמן

פורסם בתאריך: 7.8.17 14:57

חברת טבע דחתה את הצעת ועדת הכספים של הכנסת מהשבוע שעבר להקפיא למשך שלושה חודשים את הפיטורים של 350 עובדי החברה, ש-175 מהם עובדי המפעל בכפר סבא. יחד עם זאת, החברה הודיעה אתמול בדיון שנערך בועדת הכספים כי תקיים הליך היוועצות בנוגע לפיטורים הצפויים יחד עם ההסתדרות ו-ועד העובדים של המפעל, שלא יוגבל בזמן. יו"ר הועדה, ח"כ משה גפני מסיעת יהדות התורה, דרש מהחברה לדווח אחת לשבוע לוועדת הכספים על ההתפתחויות במשא ומתן, ומינה מלבדו את ח"כ מיקי רוזנטל מהאופוזיציה וח"כ אורן חזן מהקואליציה לפקח על הדיווחים של החברה.

יו"ר ועד העובדים של טבע כפר סבא, אלירן קוזליק, אמר לצומת השרון: "ההחלטה אומרת בגדול שמקפיאים את כל הליך הפיטורים עד שתהיה הידברות וכמה זמן שייקח, ייקח. כל עוד אין מהלכים חד צדדיים של פיטורים אני די שלם עם זה. אבל כמובן שנמשיך להיאבק על זה. גם בטווח הזמן העתידי אנחנו לא רוצים לתת יד בפיטורים. כמובן שיש הרבה מאוד דברים שאפשר לעשות בחברה לפני שמפטרים עובדים. מצד אחד אני מאוד מרוצה ומצד שני אני מאוד דואג לחברה ורוצה שהחברה תמשיך ותצמח. ההנהלה אמרה שהיא חוזרת בה מהליך חד צדדי של פיטורים, ומדברים על היוועצות. אנחנו נציג להם את העמדה של הועדים, ותמונה יותר מדויקת של מה קורה במפעל. אנחנו יכולים ללכת בתנאים של פרישה מרצון, שמי שרוצה לפרוש יפרוש בתנאים טובים אבל לא בתנאים רגילים. עם כל הכבוד, אנשים נתנו את מיטב חייהם לחברה הזו והם צריכים ללכת עם תני פרישה מכובדים. זה תהליך שאנחנו מוכנים לשקול ולשמוע. מצד שני, אנחנו רוצים לראות איך משלבים אותם במקום עובדי קבלן שיש לנו במפעל. אני מקווה שטבע תבין ששם המשחק זה היוועצות ולא מהלכים חד צדדיים. כל מהלך חד צדדי שהיא תעשה אנחנו לא נעבור על סדר היום. גם לנו יש צד בעניין ואמירה בעניין ויש לנו מנדט להציג דברים ולעשות חשיבה משותפת איך עושים את זה. המשאב האנושי זה דבר יקר מאוד שצריך לשמור עליו. ברגע שתהיה הידברות הוגנת ואמיתית אנחנו מאמינים שנצליח לתת כל מניי רעיונות כדי לפתור את המצב".

*****

הדיון נערך בהשתתפות יו"ר הועדה, ובהשתתפות ח"כים שביניהם מיקי רוזנטל, איילת נחמיאס ורבין, יוסי יונה, שלי יחימוביץ', אורן חזן, מיקי לוי, מיכל בירן, נציג הנהלת טבע, הסמנכ"ל דוד לוסטיג, יו"ר ועד העובדים בטבע כפר סבא אלירן קוזליק, ונציגים מההסתדרות. דויד לוסטיג, סמנכ"ל טבע התייחס למשבר בחברה ואמר כי החברה נמצאת כעת בצו השעה: "טבע נמצאת במשבר אולי העמוק והקשה ביותר בתולדותיה. במהלכו של המשבר אנחנו מצמצמים את מצבת כוח האדם שלנו ב-7,000 עובדים בעולם. בשנים האחרונות, לאור הקשיים שטבע נמצאת בהן, חיזקנו את הפעילות בישראל והשקענו בישראל. השקענו בישראל כמיליארד שקל. אנחנו משקיעים 2.5 מיליארד שקל במו"פ (מחקר ופיתוח). המו"פ הגדול ביותר של טבע נמצא בישראל ואנחנו פועלים לחזק את טבע בישראל על ידי הכשרת עובדים. טבע היא חברה ישראלית גלובלית. ככה אנחנו שואפים להיות וככה נמשיך לפעול, מצד אחד עם כל הקשיים שיש לנו ומצד שני יחד עם הפעילויות שנקטנו בהם עד היום. אנחנו צריכים לנקוט בצעד נוסף, צעד שמסתכם ב-350 עובדים שמתמקד בשני אתרים מתוך 11 בישראל". בהמשך הוסיף: "אנחנו נמצאים בהליך היוועצות. בכוונתנו לנהל אותו ביעילות ובאפטקיביות. ישבנו עם הועדים וההסתדרות השבוע. הראנו להם נתונים ועובדות. בשנת 2017 אנחנו משקיעים במפעל בכפר סבא למעלה מ-100 מיליון שקל. אנחנו מנהלים תהליך היוועצות ולא קוצבים אותו בזמן וקוראים להסתדרות לנהל את זה ביחד איתנו. יחד עם זאת, אין לנו זמן לגרירת רגליים, אנחנו נמצאים בצו השעה. כל עוד התהליך מתקדם בוודאי שננהל אותו בצורה מסודרת ולוקחים בחשבון את מה שנאמר בועדה".

קוזליק אמר בועדה: "היוועצות זה לשבת ולפתוח את הכל, וזה משהו שצריך לדבר אחד עם השני כדי להגיע להבנות. ברגע שאומרים לי צריך לפטר עובדים זה לא נקרא היוועצות. לא יכול להיות שמנהלים בכירים מקבלים משכורות עתק, מקבלים בונוסים ודיבינדים וכשהם נכשלים הם באים אליי ואומרים לי לך הביתה… אתר כפר סבא, הוא אתר מאוד רווחי לטבע. עם כל הכבוד המנייה נפלה כי עשו רכישות כושלות. הגיע הזמן לשנות את המשוואה, שאם מנייה נפלה מפטרים עובדים. המשוואה הזו צריכה לרדת מסדר היום".

ח"כ מיקי רוזנטל, שהצעתו, שהתקבלה על ידי הועדה בשבוע שעבר נדחתה על ידי החברה אמר: " טבע לא נענתה להצעה שלנו ואני מבין את הנימוקים לכאורה שהמשבר הוא בינלאומי. אבל לגזור גזירה שווה לבין מה שקורה בארץ לבין מה שקורה בעולם זו החלטה שרירותית. טבע מבקשת לפטר חמישה אחוזים מהעובדים בארץ. המפעלים בארץ הם רווחיים. להגיד שהקיצוץ צריך להיות אופקי ורוחבי זה לא יעלה על הדעת. אנחנו רוצים מאוד לעזור לטבע ואנחנו מבינים את גודל המשבר, ואנחנו לא יכולים לאפשר את זה שיפוטרו עובדים. בשום מדינה אחרת בעולם טבע לא קיבלה הטבות מס כמו שהיא קיבלה מישראל בעשור האחרון. המפעל בכפר סבא רווחי יותר והמפעלים האחרים בארץ רווחים מאוד, התרומה של המפעלים בישראל לטבע הם בערך 25 אחוז כשהיא מעסיקה רק שמונה אחוז מהעובדים ביחס לעולם. החברה לא יכולה להתייעל רק על גבם של העובדים. צריך לדעת מה ההנהלה תורמת להתייעלות הזו וזו צריכה להיות דרישה של הועדה. החברה צריכה להודיע באופן שיובן, שועדת הכספים היא בתמונה ולא יהיו פיטורים מבלי שתהיה הודעה מסודרת לועדת הכספים, שיהיה משא ומתן הוגן עם העובדים ושיהיו הסכמות. כל עובד שנדרש לטבע היום בארץ קודם יגוייס מקרב העובדים שמועמדים לפיטורים".

יו"ר הועדה, משה גפני סיכם את הדיון: "אנחנו יודעים שלטבע יש משבר עולמי שהעובדים לא אשמים בהם. אנחנו לא נרצה שהעובדים יפוטרו, ואנו, מדינת ישראל, עזרנו לחברה מאוד הרבה יותר מאשר חברות אחרות ולא הלכנו איתן כל כך רחוק כמו איתכם. סביר להניח שחברת טבע תתאושש… אני מבקש לא לפטר עובדים עד אחרי החגים. לשבת לדיון, לא דיון של גרירת רגליים. לא דיון שלא מראה את המכלול. אני מדבר עד אחרי החגים להגיע לפתרון. אני מבקש לדווח לועדה אחת לשבוע, מבלי לאיים על שום דבר, כי אתם תצטרכו אותנו בהמשך… אם אתם רוצים שהעסק יתנהל ושהמדינה תמשיך לסייע תדווחו".

תגובות

אין תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"צומת השרון הרצליה"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר