הסוללה שבלעה הילדה צילום דוברות מאיר

סכנת חיים: ילדה בת 7 בלעה סוללת דיסק

הילדה הובאה למלר"ד מאיר בעקבות תאונות על הקאות מרובות, היא נותחה בדחיפות והסוללה שהייתה תקועה בקנה הוושט הוצאה

פורסם בתאריך: 20.7.21 16:59

ילדה בת 7 בלעה סוללת דיסק מסכנת חיים. הילדה הגיעה למחלקה לרפואה דחופה במרכז הרפואי מאיר בכפר סבא עם תלונה על הקאות. באבחון מהיר נמצא כי בלעה סוללה והיא הובהלה לחדר ניתוח, שם הוצאה הסוללה בהצלחה. הילדה התלוננה על הקאות מרובות, וד"ר אהוד רוזנבלום, מנהל מלר"ד הילדים במאיר אשר קיבל את הילדה וטיפל בה, הסביר כי למרות שלא דווח על בליעת גוף זר, הוחלט לבצע באופן מיידי צילום חזה וצילום בטן, מכיוון שההקאות החלו באופן פתאומי. החשש לבליעת גוף זר עלה גם מכיוון שמדובר בילדה עם צרכים מיוחדים. בבחינת צילום בית החזה זוהתה סוללת דיסק התקועה בוושט. ד"ר רוזנבלום הסביר כי בעקבות הממצאים ומכיוון שמדובר היה בסוללת דיסק בת 22 מ"מ העלולה לגרום לפגיעה קשה, הייתה חשיבות למהירות הטיפול ותוך חצי שעה מרגע האבחון הוכנסה הילדה לחדר ניתוח.

בחדר הניתוח הילדה עברה גסטרוסקופיה על ידי ד"ר אייל זיפמן, מומחה גסטרואנטרולוגיה ילדים, ד"ר אולגה פרקר רופאה מומחית בהרדמה, וילנה פוגודין אחות מהמכון לגסטרואנטולוגיה. ד"ר זיפמן סיפרה: "הסוללה נמצאה נעוצה במרכז הוושט ונשלפה בשלמותה באמצעות גסטרוסקופיה, פעולה אנדוסקופית שבה מכניסים מצלמה דרך הפה לדרכי העיכול העליונות. לאחר הוצאת הסוללה שטפנו את הוושט במטרה להקטין את הפגיעה ההמשכית של החומרים המופרשים מהסוללה ווידאנו שאין נזק עמוק בוושט. אנו שמחים כי בזכות הפעולה המהירה אכן לא נוצר נזק משמעותי. הילדה הושארה להשגחה ולמעקב במשך יומיים וקיבלה טיפול תרופתי שיסייע להחלמת הוושט והיא תמשיך במעקב וביקורת על מנת לוודא כי אין הצטלקות והיצרות של הוושט".

"סוללות דיסק הן סוללות מאוד קורזיביות", מסביר ד"ר רוזנבלום, "ויכולות ליצור תוך זמן קצר נזק משמעותי לרקמות. כאשר סוללות מסוג זה נמצאות בוושט הסיכון גבוה במיוחד שכן היא מצויה בבית החזה בו נמצאים מבנים חיוניים בהם כלי הדם הגדולים, הלב וקנה הנשימה. הסוללות עלולות ליצור חור ודליפה של תוכן מהוושט אל תוך חלל בית החזה, לפגוע במבנים הסמוכים או לגרום לזיהום בחלל בית החזה".

ד"ר רוזנבלום וד"ר זיפמן מדגישים כי בשנים האחרונות ישנו שימוש רב במוצרים המכילים סוללות אלו, ובמקרה לחשד של בליעתן יש להגיע לבית החולים באופן מיידי. ניתן למנוע מקרים אלו על ידי בדיקה שאין בסביבת הילדים בבית סוללות אלו, וידוא שיש הברגה תקינה של המוצר או אמצעי אחר המונע נגישות של הילדים לסוללות. בנוסף יש להרחיק מהישג ידם של ילדים גם מגנטים העלולים לגרום לפגיעה קשה.


הצטרפו לערוץ הטלגרם של צומת השרון הרצליה


אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"צומת השרון הרצליה"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר