האו"ם צילום רויטרס
האו"ם צילום רויטרס

"ההחלטות ההזויות נגד ישראל משקפות רוב אוטומטי למדינות המוסלמיות והאנטי ישראליות"

האם על ישראל לפרוש מאונסק"ו בעקבות הכרזת חברון כאתר מורשת פלסטיני עולמי? הפרלמנט של הרצליה מתחבט

פורסם בתאריך: 21.10.17 18:53

תומר שילה

תומר שילה

תומר שילה

דווקא ישראל, שכבר סולקה מאונסק״ו בשנת 1974 עקב חפירות ארכיאולוגיות  בסמוך להר הבית והוחזרה לשורותיו רק לאחר חמש שנים בלחץ אמריקאי, שוקלת כעת לפרוש מהארגון ביוזמתה לאור התנהלותו החד צדדית נגדה. אונסק״ו קיבל לפני שנה החלטה השוללת את הזיקה של היהודים לכותל המערבי ובחודש מאי השנה קיבל החלטה המתארת את ישראל ככוח כובש בירושלים.

בשנת 2011 החליטו באונסק״ו לצרף כחברה לארגון את הרשות הפלסטינית, למרות שזו לא הוכרזה כמדינה וצירופה עומד בניגוד לחוקת האו״ם עצמה. למעשה, מאחר ובאונסק״ו אין לארה״ב או לאף מדינה אחרת זכות וטו על ההחלטות המתקבלות בה, ההחלטות ההזויות שהתקבלו ע״י הארגון כנגד ישראל והיהודים, משקפות את הרוב האוטומטי כמעט הקיים בארגון למדינות המוסלמיות והאנטי ישראליות. למרות האמור ולאור בחירתה השבוע של המזכ״לית היהודייה החדשה לארגון, ולאור המאבק שמנהלת ארה״ב כנגד המדיניות האנטישמית של הארגון, נראה שכדאי להמתין ולא לפרוש מהארגון ולנסות למצות את יכולת ההשפעה על החלטותיו מבפנים.

  • תומר שילה הוא עורך דין, מומחה בייצוג חייבים בהליכי פשיטת רגל ופעיל חברתי בהרצליה.

לימור קריספין

לימור קריספין

לימור קריספין

מטרתו המוצהרת של אונסק"ו היא לתרום לשלום ולביטחון על ידי קידום של שיתוף פעולה בינלאומי בתחומים של חינוך, מדע ותרבות. זאת מתוך שאיפה להנחיל ברחבי העולם רגש של כבוד כלפי ערכי הצדק, שלטון החוק, זכויות האדם והחירויות הבסיסיות שהוכרזו בהצהרת האו"ם. אבל מה קורה כאשר המקום הזה הופך להיות תיאטרון והאבסורד, ובמקום לשמר את ההיסטוריה הוא מעוות אותה, ויתרה מכך הוא מקבל לאחרונה החלטות אנטי-ישראליות ושוכח את תפקידו המקורי. העולם, ובמיוחד ארגונים כמו האו"ם ואונסק"ו, חייבים להבין כי להחלטות ההזויות והמבישות שמתקבלות נגד ישראל ישנן השלכות, וכל הכבוד לאחותנו הגדולה ארה"ב שהחליטה לפרוש מחברותה ולהיות צופה מהצד. עכשיו יהיה להם "חור" בכיס מאי קבלת תקציב מהאחות הגדולה, וטוב שכך. החלטתנו לפרוש מאונסק"ו צריכה להיות  בהחלט על הפרק – אולי הזעזוע הזה יעורר מחשבות אמיתיות לרפורמות מקצועיות בארגון שיחזירו אותו לאיזון ולתחומי המנדט המקצועי שלו, במקום לפעול לטובת אינטרסים פוליטיים של מדינות מסוימות.

  • לימור קריספין היא מנהלת בתחום ההייטק

אלי ג'מיל

אלי חיו-חמו (ג'מיל). צילום עזרא לוי

אלי חיו-חמו (ג'מיל). צילום עזרא לוי

אונסק"ו הוא ארגון השייך לאו״ם וקיבל לאורך השנים, ובייחוד בשנים האחרונות, החלטות אנטי ישראליות, ביניהן ההחלטה בחודש יולי האחרון לפיה העיר חברון היא אתר מורשת פלשתיני ועולמי שנמצא בסכנה. במידה וארה״ב פורשת מהארגון אין ספק שעל ישראל להיצמד להחלטות של ארה״ב כיוון שבסופו של ארה״ב בעמדתה מגוננת על מדינת ישראל בכל החלטה, וישראל מהווה שיקול כבד בקבלת ההחלטה האמריקאית לפרוש מאונסק"ו. אי פרישה של ישראל בעקבות הנסיבות תראה כפיות טובה כלפי ארה״ב וסיכון בכך שארה״ב לא תעמוד לצד ישראל בהחלטות עתידיות. ארה״ב מהווה משקל רציני ומכריע במדיניות החוץ הבינ״ל של מדינת ישראל, ולכן המחויבות בין המדינות צריכה להיות מתואמת והדדית.

  • אלי חיו חמו (ג'מיל) הוא בעלי קבוצת הכדורגל הפועל הרצליה ובעלי מסעדת מפגש השרון בעיר

מישל מורג

מישל מורג

מישל מורג

לישראל אין כל השפעה על ההחלטות המתקבלות בארגון. מוטב לנו לא להיות חברים בארגון כזה כי אז נוכל לטעון שההחלטות אינן נוגעות לנו. אין להן כל השפעה על חברות אחרות שאינן בארגון. אולם ברגע שאנו חלק מהארגון ההחלטות לכאורה מחייבות אותנו ועלינו לקבלן גם אם דעתנו לא התקבלה. האיום מצחיק, כי מה שההחלטה אומרת היא שאנחנו שוקלים שבעוד שנה… משרד החוץ צריך לבדוק ולהתכונן לפרישה. במשרד החוץ יושבים כמה בעלי מקצוע שלדעתי ערוכים ומוכנים עם כל המשמעויות. שיפסיקו לתעתע בנו עם אמירות ומעשים חלולים.

  • מישל מורג הוא עורך דין בעל משרד מ.מורג.

צורי ז'אן

צורי ז'אן

צורי ז'אן

ישראל היתה צריכה לפרוש מיד אחרי הודעתו של דונלד טראמפ, אבל הייתי נותן צ'אנס למזכ"לית החדשה שנבחרה עכשיו לאונסק"ו, אודרה אזולאי, שהיא יהודיה, וכיהנה בעבר כשרת התרבות של צרפת.

  • צורי ז'אן הוא הבעלים של ז'אן נדל"ן ברחוב סוקולוב בהרצליה

 

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"צומת השרון הרצליה"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר