הרצליה בסופה - מאזור השומרון צילום יחזקאל בלומשטיין
הרצליה בסופה - מאזור השומרון צילום יחזקאל בלומשטיין

"גם באירופה יש הצפות והפסקות חשמל". האם הרצליה ערוכה לחורף?

ההצפות בחורף היו מנת חלקן של שכונות בעיר. מה על העירייה לשפר לקראת בוא הגשמים? הפרלמנט של הרצליה עם התשובות

פורסם בתאריך: 28.10.17 20:20

לימור קריספין

לימור קריספין

לימור קריספין

כמו שאנו יודעים, בדרך כלל הגשמים הקשים הפוקדים אותנו מגיעים אלינו אחרי תקופה של יובש. ההתחממות הגלובלית מתבטאת באזורינו בעיקר בטמפרטורות, אבל גם במשקעים, וכמו בהרבה מקומות בעולם לפעמים נדמה שכדור הארץ משתגע.  לכן לקראת החורף הקרב ובא, על צוותי העירייה לבצע מספר פעולות כמו גיזום עצים במטרה למנוע חסימת דרכים ונזק לרשת החשמל, וניקוי ופתיחת מערכת הניקוז והביוב למניעת הצפות. את הפעולה האחרונה זו יש לבצע במהלך חודשי הקיץ ולא להתחיל דקה לפני החורף, כי ישנן אזורים המועדים פורענות כמו שכונת נווה ישראל. נראה שהשנה הרימו את הכפפה, והעירייה הקדימה לבצע החלפת ביובים באזור זה. אך אל נשכח כי ישנם אזורים נוספים הזקוקים לטיפול וסיוע כמו שכונת מעונות שרה הדומה לוונציה הקטנה בתקופות הגשמים. חשוב גם להכין גם את בתי הספר לחורף, חידוש מלאי ציוד החורף, ריענון נהלים וצוותי חירום בכל השכונות והמנהלים הקהילתיים. כל זאת בתקווה שנעבור את החורף בשלום.

  • לימור קריספין היא מנהלת בתחום ההייטק

תומר שילה

תומר שילה

תומר שילה

לפני כשנתיים עברו מדינת ישראל והעיר הרצליה חורף נוראי שזכור לכולנו בשל הפסקת החשמל הממושכת שנכפתה עלינו, חלקה בשל אירועי מזג האוויר וחלקה בשל העיצומים בהם נקטו עובדי חברת החשמל. כהפקת לקחים מהסופה האימתנית, הזדרזה לפני כשנה העירייה והתכוננה מבעוד מועד, גזמה עצים, ניקתה את תעלות הניקוז וביצעה מגוון גדול של פעולות מנע שאמורות לאפשר התמודדות טובה יותר עם מזג אוויר קיצוני (הרבה גשם במעט זמן). זיהום הסביבה וחוסר ההתחשבות בפגיעה האנושה בה, גרמו ויגרמו בשנים הקרובות לתופעות של מזג אוויר קיצוני והשפעותיו עלינו בתקופת החורף, יהיו דרמטיות. נראה, שאין בכוחה התקציבי של עיר להתכונן בצורה מלאה לפגעי מזג האוויר הקיצוני, והכנה מלאה לאירועי קיצון היתה גורמת לבזבוז כל התקציב העירוני במהירות. גם באירופה, במדינות "לא פחות מפותחות" מישראל כגון גרמניה, ישנן הפסקות חשמל והצפות של אזורים שלמים כאשר מתרחש מזג אוויר קיצוני. נראה שבמאזן הכוחות, ידו של הטבע תמיד תהא על העליונה למול האדם ולא ניתן להיערך ב-100% לכל תרחיש קיצוני. חורף נעים וחמים לכולנו.

  • תומר שילה הוא עורך דין, מומחה בייצוג חייבים בהליכי פשיטת רגל ופעיל חברתי בהרצליה.

אלי חיו-חמו

אלי חיו חמו. צילום עזרא לוי

אלי חיו חמו. צילום עזרא לוי

החורף הישראלי אינו ארוך וקשה כמו מדינות אחרות בעולם ורוב ההערכות של העיריות קשורה לגיזום העצים, ניקוי הביובים והסתימות. בחורף הקודם נצפו הצפות וימים קשים שנקווה שהשיפור והטיפול גם יצליחו להפחית את פגעי מזג האוויר. עם זאת, עדיין נראה שאף עירייה במדינה אינה מוכנה בצורה מספקת לנזקי הטבע שהם בלתי צפויים וקשה להתמודד עמם, וכך גם עיריית הרצליה. על העירייה ללמוד מהבעיות שצצו במהלך השנים בחורף, ולהפיק לקחים בעיקר בנוגע לניקוזים בעיר ולעשות מרב המאמצים למען בטחון התושבים בעיר. מקווה שיהיה חורף מלא בגשמי ברכה ושנעבור אותו בשלום.

  • אלי חיו חמו (ג'מיל) הוא בעלי קבוצת הכדורגל הפועל הרצליה ובעלי מסעדת מפגש השרון בעיר

שני אבידן

שני אבידן

שני אבידן

אני מניחה שהפעם כולנו תמימי דעים שהעירייה צריכה לפעול לשיפור מערכת הניקוז העירונית. הווי אומר, לגזום ענפים חלשים מעצים ולנקות את הרחובות מעלי שלכת, על מנת למנוע הצטברות שלהם בפתחי מערכות הניקוז העירוניות. במידת הצורך, העיירה צריכה לדאוג להוספת פתחי ניקוז ברחובות שהיו מוצפים בשנים קודמות, ולחילופין – לשפץ את הרחובות עצמם כך שמי הגשמים לא יצטברו בהם עוד. בשנים קודמות, רחוב בר כוכבא בהרצליה הוצף בשל מי גשמים שהצטברו, ואני מקווה מאוד שהעבודות שמבצעת העירייה בימים אלו ממש ברחוב בר כוכבא יפתרו את הבעיה לקראת החורף הקרוב. בתקווה שהשנה, במקום להתעסק בנזקי הצפות, נקפץ בהנאה בין שלוליות.

  • שני אבידן היא עורכת דין לענייני משפחה המתמחה בגישור ובגירושין בשיתוף פעולה

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"צומת השרון הרצליה"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר