צילום אילוסטרציה תומר אפלבאום
צילום אילוסטרציה תומר אפלבאום

"אני מאמין לרופאים ולא למומחים מטעם עצמם, ולכן התחסנתי"

אמצעי מניעה יעיל נגד מחלת החורף הפופולרית או היסטריה חסרת בסיס? הפרלמנט של הרצליה על השאלה הרלבנטית לעונה - האם להתחסן נגד שפעת?

פורסם בתאריך: 2.12.17 19:51

תומר שילה

תומר שילה

תומר שילה

הוויכוח בעד או נגד מתן חיסונים בכלל וחיסון נגד שפעת בפרט הפך בשנים האחרונות לקולני ביותר, בעיקר ע״י ״מומחים מטעם עצמם״ שאינם אוחזים בתואר רפואי כלשהו. אין ספק שבדמוקרטיה המערבית, זכות הפרט על גופו הינו ערך יסוד ואין לחייב אדם לקבל טיפול רפואי או חיסון בניגוד לרצונו. יחד עם זאת, מחלות רבות בגינן ניתנים היום חיסונים, היו בעבר מגפות מסוכנות ותודות לחיסונים ולרפואה המודרנית, מספר הנדבקים בהם ירד. השפעת, בגינה החל להינתן בשנים האחרונות חיסון גם לילדים (באישור ההורים בלבד) הינה מחלה שבמקרים קיצוניים עלולה להיות קטלנית ולכן אין לזלזל בה. ישנם ״מומחים מטעם עצמם״ המפיצים תאוריות קונספירציה ולפיהן החיסונים ניתנים ללא כל צורך רפואי ורק על מנת להעשיר את קופתן של חברות התרופות. אני כשלעצמי מעדיף להאמין לרופאים ולא ל״מומחים מטעם עצמם״ ולכן התחסנתי בתחילת החורף. בברכת חורף נעים, חמים ובריא לכולנו.

תומר שילה הוא עורך דין, מומחה בייצוג חייבים בהליכי פשיטת רגל ופעיל חברתי בהרצליה.

אלי חיו-חמו

אלי חיו חמו. צילום עזרא לוי

אלי חיו חמו. צילום עזרא לוי

משרד הבריאות וקופות החולים מפצירים בתושבים להתחסן בפני שפעת לקראת החורף, בייחוד לילדים עד גיל 12 כדי למנוע את המחלה בחודשי החורף. באופן אישי אני מתנגד להתחסנות מפני השפעת במיוחד לאוכלוסייה הבוגרת. החיסון מסובסד ע״י משר הבריאות ולכן לקופות החולים יש אינטרס כלכלי מעבר לבריאות. שפעת היא מחלה חורפית לא נעימה המשביתה את החולה לכמה ימים. לדעתי, לקבוצות הנמצאות בסיכון גבוה עקב המחלה כמו נשים בהיריון, החיסון יכול להקנות ביטחון ולהגן עליהן ועל התינוק שיוולד, אך ככלל עולה ממחקרים שיעילות החיסון נמוכה בקרב רוב האוכלוסייה, ולכן ברוב המקרים איני תומך בהתחסנות מפני שפעת. לפני ההתחסנות הייתי מתייעץ עם גורמים רפואיים מוסמכים כדי לא להיות מונע מפחד מהמחלה. ובנימה אופטימית זאת, חורף קל ובריאות לכל עם ישראל.

אלי חיו חמו (ג'מיל) הוא בעלי קבוצת הכדורגל הפועל הרצליה ובעלי מסעדת מפגש השרון בעיר

לימור קריספין

לימור קריספין. צילום פרטי

לימור קריספין. צילום פרטי

ממצאים מראים כי כאשר ישנה התאמה בין זני החיסון לבין סוגי המחלה בעונה נתונה, יעילות החיסון לשפעת גבוהה מאוד (70%- 100%). התחסנות מוקדמת, לפני עונת השפעת, מהווה אמצעי יעיל למניעת המחלה וסיבוכיה. אנחנו שוכחים כי החיסון מפחית את שכיחות התחלואה בשפעת ובדלקת ריאות בכ- 80% ומקטין את מספר מקרי התמותה עקב סיבוכי שפעת. כולנו יודעים שנגיף השפעת מועבר מאדם לאדם באמצעות מגע ישיר עם טיפות רסס שנפלטות כתוצאה מהתעטשות או משיעול של אדם חולה, משאיפת אוויר המכיל טיפות אלו או על ידי מגע עקיף עם חפצים שזוהמו בנגיף זמן קצר לפני כן. לדעתי, חייבים לקבל חיסון חדש כל שנה, כי נגיפי השפעת משתנים כל הזמן וכל חורף מופיעים זנים חדשים של נגיפי השפעת. ישנה המלצה שאותם אנשים שהסיכון שלהם לפתח סיבוכים כתוצאה משפעת גבוהים יותר, כמו חולים כרוניים, ילדים קטנים או קשישים, יתחסנו מחדש כל שנה.

לימור קריספין היא מנהלת בתחום ההייטק

 

 

טלי למדן

טלי למדן. צילום פרטי

טלי למדן. צילום פרטי

לדעתי החיסון יעיל מאוד והוכח כי הוריד משמעותית את החולי בשפעת. אך האם יש צורך לחסן באופן גורף כל אדם, כולל ילדים בכלל וילדים בריאים בפרט?  תשובתי היא "לא". כל מקרה צריך להיבדק לגופו ולפי פרמטרים של גיל, מצב רפואי, מחלות, רגישות בעבר וכו'. מחדירים אל גופנו זנים חיידקים הפועלים נגד אותה שפעת. ואם במקרה אלו לא אותם זנים שמותאמים אל אותם הזנים החדשים שתוקפים אותנו השנה? שוב החדרנו רעל שעלול להזיק. שוב אי ודאות לגבי מה שעלול לקרות. תופעות הלוואי גם הן מרתיעות. אז בהחלט חשוב להתחסן, אבל בעיקר אוכלוסיות רגישות כמו חולים במחלות כרוניות, אוכלוסייה מבוגרת וילדים עם נטייה לחלות בשפעת. וכל שאר האוכלוסייה, נתון לשיקולו של כל אחד ואחת. חורף חם, נעים ובריא.

טלי למדן היא יועצת נדל״ן ברימקס סטאר הרצליה ופעילה חברתית למען קשישי העיר

שני אבידן

שני אבידן

שני אבידן

בשנים האחרונות גבר הדיון סביב השאלה האם להתחסן או להימנע מכך. הדילמה הופכת קשה יותר כאשר צריך לקחת את ההחלטה גם עבור הילדים שלנו. מצד אחד, רבים טוענים, ביניהם גם רופאים, שהחיסון נגד שפעת בעל יעילות נמוכה, מכיל חומרים רעילים ומסוכנים, ועלול לעודד מחלות אחרות וסיבוכים רפואיים. מצד שני, נראה שמרבית הקהילה הרפואית (מתוכם מספר רופאים שדיברתי איתם) ממליצים על קבלת החיסון, וזאת למרות החששות מפני תופעות הלוואי שלו. באופן אישי, אני מאמינה שהחיסון חשוב ולכן בחרתי להתחסן.

שני אבידן היא עורכת דין לענייני משפחה, המתמחה בגישור ובגירושין בשיתוף פעולה

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"צומת השרון הרצליה"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר