בנימין נתניהו, דונלד טראמפ, הכותל. צילומים רויטרס, AP photo, אוליבייה פיטוסי
בנימין נתניהו, דונלד טראמפ, הכותל. צילומים רויטרס, AP photo, אוליבייה פיטוסי

"העברת השגרירות היא צעד לגיטימי שלא יכשיל מו"מ עם הפלסטינים"

שאלה אחת בשבוע. והפעם: מי צודק לדעתכם: המתנגדים להעברת השגרירות האמריקאית לירושלים או התומכים?

פורסם בתאריך: 16.12.17 17:36

אלי חיו-חמו‪

אלי חיו חמו. צילום עזרא לוי

אלי חיו חמו. צילום עזרא לוי

משחר ההיסטוריה ירושלים היא בירתה הנצחית של העם היהודי. שם שכן בית המקדש ובה מלכו מלכי ישראל לפני למעלה מ-3,000 שנה. עם הקמת המדינה היהודית לפני כ-70 שנה הפכה ירושלים באופן פורמאלי לבירת ישראל. הצהרתו והכרתו של טראמפ נשיא ארה״ב בכך שירושלים היא בירת ישראל אינה מחדשת לנו דבר שלא ידענו, אולם היא החלטה היסטורית בעלת מסר לעולם על הידידות החזקה בין ישראל לארה״ב ותהווה פתח להכרה בינלאומית של שאר המדינות שילכו בעקבות ארה״ב. החלטה זו, בצירוף העברת השגרירות האמריקאית  מתל אביב לירושלים, היא צעד לגיטימי ומתבקש שאינו אמור להביא מכשול למו״מ עם הפלסטינים, שכן ההכרה בירושלים כבירת ישראל היא תנאי בסיסי שאין עליו עוררין.

אלי חיו חמו (ג'מיל) הוא בעלי קבוצת הכדורגל הפועל הרצליה ובעלי מסעדת מפגש השרון בעיר

 

לימור קריספין

לימור קריספין. צילום פרטי

לימור קריספין. צילום פרטי

מעמדה החוקי של ירושלים מורכב ונתון במחלוקת בין משפטנים ברחבי העולם. אז על מה כל הרעש כרגע? בגלל שדונלד טראמפ הכיר בירושלים כבירת ישראל. באמת תודה, אדון נשיא, אבל על מה כל המהומה? הרי  ב-30 ביולי 1980 נחקק חוק יסוד: ירושלים בירת ישראל. החוק קובע כי ירושלים המאוחדת היא בירת ישראל ומקום מושבם של הנשיא, הכנסת, הממשלה ובית המשפט העליון. ישנן נשמות טובות שמזהירות את ממשל טראמפ ואת ראשי הקונגרס האמריקאי כי העברת שגרירות ארה"ב לירושלים בעת הזו תפגע במאמצי השלום של הממשל ותחזק את ארגוני הטרור במזרח התיכון, שינצלו את המהלך כדי לזרוע כעס, תסכול וייאוש.  בסדר. אנו חיים כך מאז קום מדינתנו, אז די לפחד. ירושלים היא בירתה של מדינת ישראל ואין ממה לחשוש.

לימור קריספין היא מנהלת בתחום ההייטק

טלי למדן

טלי למדן. צילום פרטי

טלי למדן. צילום פרטי

בטרם נכנס לנשיאות ארה״ב, הבטיח דונלד טראמפ להעביר את שגרירות ארה״ב בישראל מתל אביב לירושלים, במטרה להכיר בעיר הקודש כעיר הבירה הנצחית של העם היהודי. ״ירושלים היא בירת הנצח של העם היהודי כבר למעלה מ-3,000 שנה", ואנחנו יודעים זאת כשם שאנחנו יודעים כי לונדון היא בירתה הנצחית של אנגליה. ואנחנו יודעים כי ייתכן ויוצת גל להבות והסלמה. זה תמיד שם. יצחק רבין ז״ל ושמעון פרס המנוח, ממובילי תכנית אוסלו, לא חששו להעביר את שגרירות ארה״ב לירושלים. ונתניהו? יהיה מאושר שזה יקרה בקדנציה שלו. בינתיים ברור כי בירת ישראל היא ירושלים. אז מה ההשלכות של העברת השגרירות? כלום! עובדי השגרירות יצטרכו להגיע לירושלים, מעבר לזה לא תהיה שום השפעה. בינתיים החיילים בכוננות, מחכים להסלמה ולרוחות של זעם. זה תמיד שם.

טלי למדן היא יועצת נדל״ן ברימקס סטאר הרצליה ופעילה חברתית למען קשישי העיר

 

 

תומר שילה

תומר שילה

תומר שילה

השנה חלפו 50 שנים למלחמת ששת הימים ושחרור ירושלים ו-70 שנים להקמת המדינה כאשר מאז הקמתה, נקבעה ירושלים כבירתה ובה ממוקמים מוסדות השלטון המרכזי שלנו. החלטת הנשיא טראמפ להכיר בירושלים כבירת ישראל הינה למעשה צעד מתבקש ולא ברור כיצד הדבר לא נעשה במשך 70 השנים שקדמו לכך. למרות שכבר בשנת 1995 עבר בקונגרס חוק הקובע את מיקומה של השגרירות האמריקאית בירושלים, כל הנשיאים שכיהנו מאז החוק, חתמו מידי תקופה על צו הדוחה את תחולתו. הנשיא טראמפ שחושב ופועל תמיד מחוץ לקופסא, החליט בניגוד לקודמיו, שהחלטה אמריקאית להכרה בירושלים לא תפגע בסיכויי המו״מ לשלום (שממילא תקוע) ואין כל טעם להתעלם מהמציאות. אין ספק שאנו כישראלים גאים בהכרה של המעצמה האמריקאית בבירתנו הקיימת כבר מעל ל-3,000 שנים ואני תקווה שהמהומות שפרצו לאחר ההכרזה ידעכו והמו״מ להסדר יתחדש. ההכרה האמריקאית אינה משנה דבר ואינה מונעת (במידה וכך יוסכם), שהבירה הפלסטינאית תשכון בירושלים המזרחית.

תומר שילה הוא עורך דין, מומחה בייצוג חייבים בהליכי פשיטת רגל ופעיל חברתי בהרצליה.

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"צומת השרון הרצליה"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר