אילוסטרציה, צילום איי.פי
אילוסטרציה, צילום איי.פי

שאלנו את הפרלמנט על הסטטוס קוו בהרצליה והכנו לכם סקר מיוחד. היכנסו והצביעו

קניונים פתוחים ותחבורה ציבורית או שמירת השבת וערכי היהדות? הפרלמנט אמר את דברו. עכשיו תורכם. היכנסו והצביעו בסקר

פורסם בתאריך: 30.9.17 21:29

לימור קריספין

לימור קריספין

לימור קריספין

מדינת ישראל הוגדרה במגילת העצמאות כמדינה יהודית, אך גם כמדינה דמוקרטית שתבטיח חופש דת, מצפון, לשון, חינוך ותרבות. לכאורה קיימת סתירה בין שתי ההגדרות, וסביב סתירה זו קיימות מחלוקות רבות בחברה הישראלית.  חשוב להבין שמה שמעוות בסטטוס קוו הוא ההתנגשות הלא מתוכננת בין הפנטזיה ליהודי משוחרר לבין האילוצים הפוליטיים. והשאלה היא האם היום אחרי שבעים שנה אנו בדרך לפשרה חדשה? יש לציין כי הסטטוס-קוו עבר תהפוכות רבות ונפרץ באופן עמוק. כאן בעירנו הקטנה, ישנם לא מעט תושבים שומרי דת אשר משתלבים נהדר עם העיר החילונית, עם הקניונים ואזור התעשייה שפתוח לראווה בשבת. נכון שהייתה להם התנגדות בפתיחת הקניונים וההסעות בשבת אך הם הבינו שיש סטטוס קוו שכדאי לשמור. אך מצד שני, יש לשומרי הדת יותר מנדט באכיפת הכשרות במסעדות ובבתי הדין הרבני כך שלמעשה די נשמר אצלנו הסטטוס.

  • לימור קריספין היא מנהלת בתחום ההייטק.

אלי ג'מיל

אלי חיו-חמו (ג'מיל). צילום עזרא לוי

אלי חיו-חמו (ג'מיל). צילום עזרא לוי

מדינת ישראל היא מדינה דמוקרטית שבה לכל אדם יש את הזכות לחופש דת, והחופש מדת, וכך נוצר סטטוס קוו מסוים בנושא. באזורים ובערים מסוימות נשמר באדיקות צביון השבת והיחס בין דתיים לחילוניים, ובאזורים מעורבים במרכז הארץ אנו עדים לפתיחת עסקים ומרכזי קניות בשבת. ככלל אני מרוצה מהסטטוס קוו בין דתיים לחילוניים בהרצליה. לדעתי אנשים בעיר מכבדים איש את רעהו ומנסים לשמור על הסטטוס קוו הקיים ולא להפריע למהלך השבת של האוכלוסייה הדתית, כך שבמרכז העיר העסקים סגורים בשבת ולעומת זאת אזור הים, הקניון והרצליה פיתוח פתוחים. בעיני זהו איזון ראוי בין האוכלוסיות ויש לשמור על קיומו. חבל שלעיתים יש זרמים מסוימים שמנסים לעשות שינוי בסטטוס קוו כי זה דבר שאמור להיעשות באופן טבעי ולא בכפייה על מנת לא ליצור מתיחות.

  • אלי חיו חמו (ג'מיל) הוא בעלי קבוצת הכדורגל הפועל הרצליה ובעלי מסעדת מפגש השרון בעיר.

תומר שילה

תומר שילה

תומר שילה

נהוג לחשוב שכאשר שני הצדדים אינם מרוצים מפשרה, המדובר בפשרה טובה והוגנת. הסטטוס קוו הקיים בעיר וברוב הארץ, במסגרתו בשבת רוב בתי העסק סגורים (למעט קיוסקים, מספר בתי קפה, בית מרקחת וסופר מרקט), מקובל עלי ומונע גם התחזקות של הרשתות לעומת בתי העסק הקטנים. לגבי התחבורה הציבורית, נראה שהמחסור בתחבורה ציבורית בשבת (למעט הקו המיוחד שנפתח בהסכמת חברי המועצה הדתיים), פוגע באוכלוסיות החלשות ובצעירים שידם אינה משגת והם מתקשים להתנייד למקומות הבילוי.

לדעתי, הוספת תחבורה ציבורית בשבת טובה לא רק לשמירה על איכות הסביבה, אלא מצמצמת את חילול השבת ופוגעת פחות בדתיים, באשר במקום שיסעו עשרים רכבים פרטיים על הכביש ויחללו שבת, ייסע רק רכב ציבורי אחד. מוטב היה לפוליטיקאים הדתיים לחשוב על הנושא מחדש ולא להתנגד לו באופן אוטומטי.

לגבי נושא ההדתה במערכת החינוך, הרי שמדובר בנושא חמור ובלתי ראוי ולדעתי אין לאפשר העברת תכנים דתיים לילדים ע״י מי שאינו נמנה על הצוות החינוכי, אלא רק בצורה חינוכית ומסודרת ע״י המורות.

  • תומר שילה הוא עורך דין, מומחה בייצוג חייבים בהליכי פשיטת רגל ופעיל חברתי בהרצליה.

צורי ז'אן

צורי ז'אן

צורי ז'אן

הרצליה היא עיר המתאפיינת כבר לאורך עשורים כעיר שמתקיימים בה צביונים שונים זה לצד זה, תוך הבנה מלאה ושמירה על ייחודם של הפרט והקבוצה.

הרצליה היא עיר המחויבת לשמירה על ערכיה היהודיים של המדינה ועל ערכיה הדמוקרטיים; בעיר ניתן להיווכח בכבוד שרוכש כל מגזר למגזר אחר, במחויבות ההנהגה לשמירה על מורשת ומסורת ישראל לצד הבטחת חירותן של כלל הקהילות לחיות את חייהן לפי צו מצפונן ובחירתן.

בתוך כך, העיר מצטיינת באחוזי הגיוס לצה״ל ובשירות משמעותי בו, במימון ותקצוב אירועים לציון חגים לדתיים ולחילוניים כאחד, בכיבוד זרמי היהדות השונים, במפגש מכבד ומוקיר בין הקהילות, בהבטחת הגישה לשירותים ולמקומות בילוי בשבת ובמועד, ובשימור מעמדם הראוי והמכובד של מוסדות הדת היהודית, הרב הראשי לעיר, המועצה הדתית, רבני השכונות, וועדי בתי הכנסת.

הכבוד ההדדי המתקיים בהרצליה ובמרחבה הציבורי הוא דוגמא ומופת לערים אחרות במרכז הארץ.

  • צורי ז'אן הוא הבעלים של ז'אן נדל"ן ברחוב סוקולוב בהרצליה

תגובות

אין תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"צומת השרון הרצליה"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר