קניון ארנה. צילום עזרא לוי
קניון ארנה. צילום עזרא לוי

"עצוב ששר ממפלגה חרדית מעביר חוק הפוגע בכבודה של השבת"

הכנסת אישרה את חוק המרכולים, העירייה הגיבה עם תיקון לחוק העזר. האם אתם מרוצים מהתייחסות העירייה לחוק? הפרלמנט של הרצליה עם התשובות

פורסם בתאריך: 20.1.18 19:33

לימור קריספין

לימור קריספין. צילום פרטי

לימור קריספין. צילום פרטי

אחרי דיון של שעות הכנסת הצביעה בעד חוק המרכולים. בקואליציה מנסים להרגיע את הרוחות ולומר שהחוק לא ישנה את המצב הקיים. בסדר, שמענו עליהם. הם מנסים להחליק לנו את החוק שהוא מעין שמירה על סטטוס קוו.

היום כל רשות עירונית קובעת בחוק עזר עירוני האם היא מתירה או אוסרת פתיחת עסקים בשבת וחוק המרכולים לא מתערב בחוקים הקיימים, אבל בתי עסק כמו פיצוציות ומרכולים קטנים שפועלים במרכזי שכונות במסגרת היתר של חוקי עזר עירוניים, עלולים להיסגר לפי החלטת שר הפנים. למזלנו קם ראש העיר ועלה לכנסת להביע את דעתו המייצגת כהלכה את הלך הרוח בעירו ולצאת כנגד החוק החדש, ורק חבל שלא הצטרפו לו ראשי עיר נוספים עם אג'נדה של "תכלס" דאגה לשמירה על המצב הקיים שלמעשה מייצגת את רוב תושבי העיר .

לימור קריספין היא מנהלת בתחום ההייטק

 

אלי חיו-חמו (ג'מיל)

אלי חיו חמו. צילום עזרא לוי

אלי חיו חמו. צילום עזרא לוי

חוק המרכולים הגיע כתגובת נגד של הסיעות החרדיות להחלטת בג״ץ באוקטובר האחרון לאפשר פתיחת עסקים בשבת. בין היתר נקבע בפסיקת בית המשפט שלרשויות המקומיות יש סמכות לקבוע תיקונים עירוניים ולערוך איזון בשטחן הטריטוריאלי. לדעתי החוק עלול לפגוע בסטטוס קוו בערים מעורבות בהן חיים דתיים וחילוניים בשלום, סובלנות וכבוד הדדי וליצור כפייה ופגיעה בשני הצדדים.

המאבק של ראש העירייה בחוק המרכולים והניסיון לשמור על המצב בהרצליה ללא שינוי הוא נכון. ראש העיר מכיר טוב יותר את הלך הרוח בעיר, ולכן יוכל לאפשר לבעל עסק להחליט האם לפתוח את העסק בשבת בהתאם לאופי העסק, מיקומו וקהל לקוחותיו תוך התחשבות בשכונות ואזורים בהם הדבר עשוי לעורר מחלוקות. הרצליה לאורך השנים מהווה דוגמא לאיזון הראוי בין האוכלוסייה החילונית לדתית. אזור מערב העיר(הרצליה פיתוח) הוא מוקד בילוי ורוב העסקים שם פתוחים בשבתות וגם קניון שבעת הכוכבים, ואילו מרכז העיר ברובו סגור בשבת למעט מספר קיוסקים. העברת החוק ושינוי המצב הקיים עשויה לגרום למחלוקות מיותרות ויש להשאיר אל המצב על כנו..

אלי חיו חמו (ג'מיל) הוא בעלי קבוצת הכדורגל הפועל הרצליה ובעלי מסעדת מפגש השרון בעיר

 

תומר שילה

תומר שילה

תומר שילה

״הצהרת חוק״ המרכולים (כפי שהיא כונתה בפי חברי הכנסת) שעברה השבוע בכנסת קובעת כי בסמכות שר הפנים לאשר/לפסול חקיקה של חוק עזר מקומי המתיר פתיחת עסקים בשבת. אין ספק, שהביטוי ״הצהרת חוק״ הולם היטב חוק זה, כמו גם חוקים נוספים שעלו לאחרונה על סדר היום, שכל מטרתם הינה צבירת נקודות זכות פוליטיות ואין להם כל חשיבות או מטרה אמיתית. לא זו בלבד, אלא שהשר דרעי עצמו, הודיע לאחר שהחוק עבר, שלא יפעל לאכיפתו. מי שמאמין לאדם שהוא עבריין שהורשע והחשוד גם היום, מוזמן להאמין ואילו אני מקווה מאוד שעיריית הרצליה תפעל כפי שהתחייבה ותעביר את חקיקת העזר עוד בטרם פרסום החוק ברשומות, כך שחקיקת העזר שתשמור על הסטטוס קוו, תהיה בתוקף ללא קשר להבטחות של השר דרעי.

עצוב, שדווקא שר ממפלגה חרדית מעביר חקיקה הפוגעת בסטטוס קוו, באוטונומיה של הרשויות המקומיות ואף בכבודה של השבת, שהרי אלמלא החוק המטופש הזה, לא היינו נאלצים בהרצליה לפעול לחקיקת חוקי עזר שכאלה.

תומר שילה הוא עורך דין, מומחה בייצוג חייבים בהליכי פשיטת רגל ופעיל חברתי בהרצליה.

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"צומת השרון הרצליה"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר