בניין בזק. צילום עזרא לוי
בניין בזק. צילום עזרא לוי

הוגשה התנגדות לתכנית לבניית מגדלי יוקרה במתחם "בזק" בהרצליה

לפי ההתנגדות, ייעוד הקרקע עליה ניצבת מרכזיית בזק הישנה הוא ציבורי, וכל יוזמת בנייה תקשה על העירייה לממש את ייעודו המקורי של השטח

פורסם בתאריך: 8.2.18 15:39

24 מתושבי הרצליה הגישו השבוע לוועדת המשנה לתכנון ובנייה הרצליה התנגדות לגבי תכנית הבנייה במתחם "בזק" בעיר, בו שוכנת המרכזייה הישנה של החברה. לפי התכנית, במתחם עתידים להיבנות שני מגדלי מגורים בני 15 קומות כל אחד.

בהתנגדות מוזכר כי המדינה החכירה את השטח לבזק עד שנת 2042 ומאז ומעולם ייעוד הקרקע בו מוגדר כ"בנייני ציבור". בהתנגדות מצוין כי לפי החלטת מנהל מקרקעי ישראל, "החוכר רשאי להעביר את זכויותיו בנכס לצד שלישי ובלבד שהרוכש יתחייב להמשיך ולממש את המטרה הציבורית לשמה הוקצה הנכס לחוכר בחוזה המכירה״.

בשנת 2011 קנתה קרן ריאליטי את הזכויות בנכס מידי בזק במחיר 23 מיליון שקלים. כחמש שנים לאחר מכן מכרה קרן ריאליטי את הנכס לקבוצת משקיעים תמורת 34 מיליון שקלים.

"העירייה יכלה לרכוש חזרה את הזכויות בקרקע אך אף לא ביצעה הערכת שווי רכישת הזכויות, לכאורה", נכתב בהתנגדות, אותה הגיש הפעיל החברתי עמית מרלה. "הרווח של היזם ״קרן ריאליטי״ ממכירת הנכס לצד נוסף מוערך בכ-11 מיליון שקלים, לפי פרסומים בעיתונות".

"המדובר בקרקע ״חומה״ ציבורית, מסוג הקרקעות שעירייה כהרצליה זקוקה להן לצורך מבני ציבור לשירות התרחבות העיר. הקרקע הייתה אמורה לחזור מהחכרה לטובת ״בזק״
ב-2042. כל תוספת בנייה חדשה על הקרקע ״מסנדלת״ את הרשות המקומית ומונעת ממנה את האופציה להשיבה לעצמה בעתיד שכן יהיה עליה לפצות את החוכרים בסכומים עצומים על השקעתם החדשה בקרקע".

 

"אישור תכנית זו היא בעצם קביעת עובדות בשטח בזמן שתכנית המתאר הושעתה ל-18 חודשים (…) מדובר פה באישור תכנית המתאר דרך ״הדלת האחורית״. לא ראוי לאשר היום חלקים כשהקונספט כולו אמור להיות נדון וחלק מתכנית שיתוף הציבור שהעירייה מפעילה ממש בימים אלה", כך לשון ההתנגדות.

מהעירייה נמסר: "הוועדה המקומית תקיים דיון בתוכנית, על כל היבטיה, בישיבתה הקרובה ותעביר התייחסותה לוועדה המחוזית, שם מופקדת התוכנית".

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"צומת השרון הרצליה"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר