צילום דודו בכר
צילום דודו בכר

מחסור בסייעות בהרצליה: תלמידים עם צרכים מיוחדים נאלצים לחלוק סייעת

12 סייעות חסרות לתלמידים עם צרכים מיוחדים המשולבים בבתי ספר רגילים. גם בגני הילדים חסרות סייעות. נציגת ההורים לילדים עם צרכים מיוחדים בהנהגת ההורים העירונית "המחסור הוא בכל הארץ ולא רק בהרצליה"

פורסם בתאריך: 1.3.20 14:12

12 סייעות חסרות לתלמידים עם צרכים מיוחדים המשולבים בבתי הספר הרגילים בהרצליה בשנת הלימודים הנוכחית תש"פ. כך עולה מנתונים של עיריית הרצליה. בבית הספר היסודי אלון חסרות שתי סייעות ויש שתי כיתות שבכל אחת מהן יש שני תלמידים שחולקים סייעת אחת, על אף שכל אחד מהם זכאי לסייעת אישית צמודה; בבית הספר גורדון יש שלוש כיתות שבכל אחת מהן יש שני תלמידים שחולקים סייעת אחת; בבית הספר הנדיב יש כיתה שבה יש שני תלמידים שחולקים סייעת אחת; בבית הספר ויצמן יש כיתה שבה יש שני תלמידים שחולקים סייעת אחת; בבית הספר לב טוב חסרה סייעת לתלמיד אחד; בבית הספר נבון יש כיתה עם שני תלמידים שחולקים סייעת אחת; בחטיבת הביניים רעות יש כיתה עם שני תלמידים שחולקים סייעת אחת; ביד גיורא חסרות שתי סייעות; ובהנדסאים יש כיתה שיש בה שני תלמידים שחולקים סייעת אחת.

גם בגנים העירוניים מתלוננים ההורים כי יש חוסר בסייעות ולפי אחת האמהות, יש חוסר בשש סייעות לפחות. בנה של חן סגל, בן 4.5 שאובחן עם עיכוב שפתי ולומד בגן טרום חובה רגיל, לא קיבל סייעת צמודה על אף שלטענתה יש לו המלצה ואישור מפסיכיאטר לסייעת. סגל מספרת כי העבירה לגננת את האישור של הפסיכיאטר בספטמבר האחרון והיא העבירה את פנייתה למתי"א (מרכז התמיכה היישובי/האזורי) של משרד החינוך ושוחחה בעניין עם עיריית הרצליה מספר פעמים. היא טוענת שבפגישת ההתייעצות שנערכה לפי כחודש נאמר לה שהגישה את הבקשה מאוחר מדי, שאין לעירייה תקציב לסייעת עבור בנה ושיש עוד חמישה ילדים במצב של בנה.

"בני חווה קשיים בגן והוא חייב סייעת שתעזור לו בשילוב בגן", אומרת סגל, "בנובמבר בהמלצת הגננת התקיימה ועדת התייעצות עם אגף החינוך של העירייה ומתי"א ושם נאמר לנו שבגלל שלא הגשנו את הבקשה בזמן ובשל בעיות תקציב הוא לא זכאי לסייעת ושננסה בשנה הבאה. נאמר לנו שיש עוד חמישה ילדים במצב שלנו ושבינתיים נעבור יחד לבנות לו תוכנית שתעזור לו בגן. יצאתי מהפגישה עם תחושה של אכזבה גדולה, שאף אחד לא מבין את בני ואת הבעיות שלו למרות כל האישורים שיש בידינו של פסיכיאטרית, פסיכולוגית וקלינאית תקשורת שמראות שהוא זקוק לסייעת שתסייע לו בשילוב בגן. צוות הגן מדהים ועושה כל מה שביכולתו אבל הן שתיים על 30 ילדים והמצב בלתי אפשרי. אני שולחת את בני כל יום לגן בתחושות קשות מאוד ואף נאלצתי להוציא אותו מהצהרון שכן אין לצוות שום יכולת או רצון להתמודד איתו. יש לנו את כל האישורים וכל הזכויות לקבל עזרה וסייעת ובגלל הבירוקרטיה של העירייה הילד לא מקבל את המגיע לו ומאוד מאוד קשה לו. פנינו ללא מעט גורמים באגף החינוך בעירייה ויש פה סחבת שאין לה סוף וכל יום שעובר תחושת החוסר אונים גדלה. אנחנו מרגישים שהמערכת נגדנו ולומר לנו שאין תקציב ושלא עמדנו בלוח הזמנים של הגשת הבקשה זה פשוט פגיעה אנושה בילד שלנו. מצאנו את עצמנו מהרגע שבננו אובחן מתקשים לקבל מידע והסברים על מה עלינו לעשות ומה צריך כדי לקבל סייעת למשל וזה לא צריך להיות כך. אנחנו מוכנים לעשות הכל בשביל הבן שלנו ולהילחם על מה שמגיע לו. אני רוצה להיפגש עם ראש העיר ולדבר איתו על זה. אולי ממנו תבוא הישועה. אני מודעת לכך שיש התלהמות סביב הפקת האירוע של יום העצמאות לגני העירייה ושהתקציב לכך יכול להגיע למאות אלפי שקלים וזה לצערי במקום להשקיע בגנים מוזנחים, בילדים שצריכים סייעות ובילדים בכלל".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "זכאות לסייעת צמודה, ניתנות בוועדות שילוב שמתקיימות עד לתאריך 31.5 כאשר המשפחה פנתה בפעם הראשונה לקבלת סייעת רק בחודש דצמבר 2019. על מנת לעזור לילד עוד השנה הוחלט לבנות עבורו תכנית התערבות שתסייע לו בגן בהשתתפות כל הגורמים המקצועיים המטפלים בעניינו. צוות הגן, מתמודד בצורה מקצועית עם הילד ונותן לו מענה רגשי בהתאם לקשיים שעולים".

נציגת ההורים לילדים עם צרכים מיוחדים בהנהגת ההורים העירונית שרון מישקובסקי אמרה: "יש מחסור בסייעות בכל הארץ ולא רק בהרצליה, כמו בעיית המחסור במורים. אני חושבת שעיריית הרצליה יכולה למצוא למחסור בסייעות פתרון באמצעות רעיונות יצירתיים שעלו כפתרון למחסור במורים על ידי כל מיני הטבות כמו הנחה בארנונה. הסייעות לרוב גרות בהרצליה ולכן הן לא צריכות סיוע בשכר דירה, אין צורך להביא אותן מחוץ לעיר ויש מספיק נשים שהיו עושות את זה בהרצליה אם היה להן שכר קצת יותר הולם".

תגובת עיריית הרצליה תובא כשתתקבל.


הצטרפו לערוץ הטלגרם של צומת השרון הרצליה


תגובות

אין תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"צומת השרון הרצליה"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר