צילום: wavebreakmedia
צילום: wavebreakmedia

טיפול CBT בשרון: הכירו את המומחים בתחום

טיפול CBT - קוגניטיבי התנהגותי, מתייחס לבעיות ולקשיים רגשיים אשר מופיעים במהלך חיינו. השיטה מעניקה כלים ופתרונות ממוקדים בתקופה קצרה ונמצאה כיעילה ומסייעת בשיפור החיים והתנהלות המטופלים. הכירו את המומחים בתחום

פורסם בתאריך: 11.8.19 14:25

יניר יעקובי: טיפול התנהגותי קוגניטיבי CBT

שיטת טיפול פסיכותרפית -CBT, הפכה בשנים האחרונות למפורסמת ומבוקשת יותר ויותר בזכות יתרונותיה המובהקים.
Cognitive Behavioral Therapy) CBT), הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי, מסייע לאנשים במצבי דיכאון וחרדה ובקשת רחבה של קשיים נפשיים נוספים באמצעות פסיכותרפיה מובנית בדגש על ההווה, המכוונת לפתור בעיות עכשוויות וללמד מיומנויות התנהגותיות לשינוי חשיבה והתנהגות לא רצויה או לא תפקודית.

יניר יעקובי, מטפל CBT מוסמך, מטעם המרכז הישראלי לטיפול קוגניטיבי התנהגותי תל השומר, הוא בעל תואר ראשון בפסיכולוגיה ועבודה סוציאלית, תואר שני בעבודה סוציאלית, ומטפל ביחידה לטיפול בהתמכרויות בתחום הציבורי מזה 15 שנים.

על בחירתו בשיטת הטיפול CBT, הוא אומר: "שיטת CBT פועלת לשינוי המחשבה בכדי להביא לשינוי הרגשות וההתנהגות. בחרתי בשיטת טיפול זו בשל מגוון יתרונותיה: השיטה הגיונית, פונקציונלית ופרקטית. מספקת תוצאות בזמן קצר והקלה משמעותית עבור המטופלים והיא מוכחת ומגובה במחקרים רבים".

כיצד שיטת CBT פועלת?

"על פי מכון בק (Beck Institute), טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) מתמקד ב'מערכת היחסים בין מחשבותיו, רגשותיו והתנהגויותיו של אדם'

"במהלך טיפול CBT, אני עובד עם המטופל לחשיפת דפוסי מחשבה לא בריאים או לא רצויים ומראה לו כיצד הם עלולים להוביל להתנהגויות מזיקות והרסניות. הטיפול מסייע למטופל להיות מודע לחשיבה לא מדויקת או שלילית שלו, כך שהוא יוכל להימצא במצבים מאתגרים ולהגיב להם בצורה טובה, נכונה ויעילה יותר.

"בפועל, יש לשיטת CBT שלושה 'גלים' או קווים מנחים שפותחו החל משנות ה-60 ועד לשנים האחרונות. הגל הראשון, הוא גל התנהגותי שגורס שאם יש בעיה, צריך לשנות את ההתנהגות. הגל השני גורס, שאם אשנה את המחשבות שלי, אשנה גם את ההרגשה שלי וגם את ההתנהגות. הגל השלישי מספק חיבור רוחני יותר: מיינדפולנס, דמיון מודרך, גישת ACT, וסכמה תרפיה.

"כמטפל CBT, אני משלב בטיפול אלמנטים משלושת הגלים, בהתאם לכל מטופל לצרכיו וקשייו".

מה נעשה בפועל, בחדר?

"בפועל, לאחר פגישת האבחון הראשונית ושיחה עם המטופל באשר לקשיים ולדברים שהוא מעוניין לפתור, אנו עובדים יחד במטרה לאתר את המחשבות שגורמות לו להרגיש כך או אחרת.

"לאחר איתור המחשבה שמובילה להתנהגות הלא רצויה לו, אנחנו מתחילים בעבודה: קובעים יעדים ומטרות טיפוליים על מנת לבצע את השינוי המיוחל. לדוגמה, מטופל שהגיע עם חרדה ממעליות, ההתנהגות הלא רצויה היא הימנעות משימוש במעלית.

"לאחר שאיתרנו את המחשבה החרדתית 'משהו נורא עומד לקרות אם המעלית תיתקע', אנחנו עובדים על הפן הקוגניטיבי, לשינוי החשיבה והפן ההתנהגותי של החשיפה ההדרגתית. לעיתים קרובות אני משלב בטיפול כלים הרגעתיים מהגל השלישי: כמו מיינדפולנס – מדיטציה דמיון מודרך, נשימות ועוד.

"אני מסייע למטופל לעבור מהעתיד – מהפחד העתידי של מה שיתרחש במעלית, ל- כאן ועכשיו, להווה. הכלים ההרגעתיים בשילוב הטיפול הקוגניטיבי, מרגיעים ומביאים לשחרור מהמחשבות הלא רצויות ולהסתכלות על הסיטואציות בצורה אחרת, זה מה שמוביל לשינוי הרגשי ולשינוי בהתנהגות".

לאילו קשיים ובעיות השיטה מתאימה?

"השיטה מטפלת במגוון רחב מאוד של קשיים, החל מכל סוגי החרדות: חרדה כללית, חרדות ספציפיות, חרדה חברתית, התקפי פאניקה, פוביות למיניהן, בעיות דיכאון, מחשבות טורדניות, OCD, לניהול ושליטה בכעסים, בעיות התמכרויות לחומרים פסיכואקטיביים, מסכים, הימורים ומין, בעיות קשב וריכוז, קשיי שינה, משברי חיים שונים – כגון גירושין, מצבי אובדן ואבל, פוסט טראומה ועוד".

כמה זמן נמשך הטיפול?

"המפגשים בני 50 דקות כל מפגש. טיפול CBT ממהותו הוא טיפול ממוקד וקצר מועד, ולכן מספר המפגשים נע לרוב בין 10-20 מפגשים, על פי מידת הצורך ובהתאמה לכל מטופל. לא מדובר בטיפול פסיכולוגי שנפרש על פני שנים, אלא טיפול המספק כלים פרקטיים ויישומיים לטיפול בבעיות ושינוי התנהגויות לא רצויות. בין המפגשים ולאחריהם, יש עבודה שהמטופל צריך לעשות עם עצמו בבית בכדי להמשיך ולהשיג תוצאות אפקטיביות, אני מקבל מטופלים החל מגיל 15 ומעלה ללא הגבלה".

יניר יעקובי, פסיכותרפיסט, עובד סוציאלי וחבר באיט"ה – איגוד הישראלי לטיפול התנהגותי קוגניטיבי CBT. הוא מדריך מוסמך למתמחים מאוניברסיטת אריאל ומכללת אשקלון, ועוסק בטיפול במתבגרים ומבוגרים על פי גישת ה CBT. יעקובי מטפל פרטני מטעם משרד הביטחון וביחידה לטיפול בהתמכרויות, עיריית נתניה; מטפל בנוער בסיכון, קידום נוער נתניה ומנחה קבוצות נוער, הורים, מבוגרים, מורים ואנשי מקצוע. יניר מטפל בקליניקה הפרטית שלו בנתניה למעלה מעשור.

יניר יעקובי מטפל CBT
כתובת הקליניקה: בן יהודה 9 נתניה
מעבר לאתר 
טלפון: 052-3800007

יניר יעקובי. צילום: אודי מייזליש

יניר יעקובי. צילום: אודי מייזליש


אפרת יצחייק מטפלת CBT עם התמחות בפוסט טראומה

בכל רגע, כל אחד מאיתנו עלול להיקלע לאירוע טראומטי, הנתפס כמאיים על שלומנו. אירוע כזה יכול להיות תאונת דרכים, לידה שהסתבכה, גירושין, מחלה קשה, מלחמה, תקיפה מינית, אלימות ועוד. במקרים רבים נצליח לעבד רגשית את מה שקרה ולחזור למסלול חיינו, אולם יש מצבים שבהם זה לא יעלה בידינו ונפתח הפרעה פוסט טראומטית. הנפש תמשיך לנסות לעבד את מה שקרה על ידי החייאה של האירוע בפלאשבקים, חלומות וזיכרונות מהאירוע, שעולים באופן בלתי נשלט ומציפים בחרדה. מצב זה יכול להימשך גם שנים אחרי הארוע ולגרום סבל רב. הסובלים מפוסט טראומה מנסים להדחיק את הזיכרון הקשה שעולה שוב ושוב, בגלל החרדה הכרוכה בו ובכך מונעים מעצמם ריפוי; זהו הפרדוקס של ההפרעה הפוסט-טראומטית.

אפרת יצחייק, פסיכותרפיסטית, מטפלת בשיטת CBT ומתמחה בטיפול בנפגעי פוסט טראומה, אומרת: "הדרך להפסיק לחוות את הטראומה מחדש, היא על ידי העלאה של הזיכרון הקשה יחד עם הרגשות, המחשבות והתחושות הגופניות המחוברות לזיכרון, תוך שאנו מעבדים אותם. בתנאים המתאימים, מהמקום הכואב והפצוע יכול להפציע תהליך של החלמה וריפוי או הטבה ושיפור באיכות החיים".

צילום: דניאל בבצ'יק

צילום: דניאל בבצ'יק

כיצד אנשים הסובלים מפוסט-טראומה יכולים להתמודד עם עיבוד של החוויה ולהתעמק בה, כשהיא גורמת להם לכל כך הרבה סבל?

"הכאב והסבל הנגרמים על ידי פוסט טראומה שאינה מטופלת, הם גדולים. עיבוד החוויה אכן כרוך במגע בכאב, אך ניתן לעבור דרכו בדרך מיטיבה באמצעות טיפול אצל פסיכותרפיסט מקצועי מוסמך ומיומן. התהליך נעשה בקצב של המטופל עם הרבה סבלנות, תמיכה והכלה, אשר נותנים למטופל תחושת ביטחון. הקשר נותן למטופלים כוח, תקווה והקלה, ברגעים הקשים בחדר הטיפול וגם מחוצה לו. אני שומרת על קשר עם המטופלים גם בין הפגישות בעת הצורך".

כיצד נעשה הטיפול בנפגעי פוסט טראומה?

"מעלים את הזיכרון ומסייעים למטופל בחיבור ה'פאזל' של מה שקרה באירוע, זה שכיח שיש בלבול בסדר ההתרחשויות או מידע שנשמט. בונים מחדש את הנראטיב של האירוע לסיפור שיש לו התחלה, אמצע וסוף.

"המטפל מסייע למטופל להתחבר למחשבות, לרגשות ולתחושות שהרגיש בגוף בזמן האירוע וכיום. עושים הפרדה בין מה שקרה באירוע כשהוא חש בסכנה, לבין ההווה כשהוא נמצא במקום בטוח, תוך חיבור לכוחות שלו.

"במקביל, עושים עבודה נוגדת דיכאון ועובדים על הפסקה הדרגתית של ההימנעויות. כשהסיפור מאורגן ומעובד מתאפשרת תחושת מסוגלות, העולם כבר לא נחווה כמסוכן והחרדה יורדת.

"כחלק מהתהליך, יש הקלה ברגשות קשים נוספים כגון אשמה ובושה, אשר נגרמים כתוצאה משיפוט עצמי ביחס להתמודדות עם האירוע הטראומטי. יש יותר הכלה, קבלה וחמלה עצמית. כעת המטופל יכול לאפסן את הזיכרון ב'ספרי ההיסטוריה' שלו ולחזור להינות מהחיים.

"הטיפול מצריך התגייסות של המטופל ונכונות להתחבר לזיכרון הטראומטי ולהתמודד איתו, אבל המאמץ משתלם, ומרגש לראות את השינוי שחל במטופלים.

"רצוי לפנות לטיפול סמוך ככל האפשר לאירוע הטראומטי, במידת הצורך. הטיפולים בפוסט-טראומה אורכים כשעה עד שעה וחצי, כל מפגש. אם זו טראומה בעקבות מקרה יחיד, לרוב זה יהיה טיפול קצר מועד. יש אנשים שעברו אירועים טראומטיים רבים, בדרך-כלל בילדות והטיפול במקרים אלו נוטה להיות יותר ממושך".

באיזה אוכלוסיות נוספות את מטפלת?

"המטופלים שלי הם אנשים מבוגרים (מעל גיל 18), המתמודדים עם קשיים ומשברים שונים בחייהם. חלקם סובלים מחרדות, דיכאון, קשיים חברתיים, קושי בזהות מינית, אתגרים בעולם העבודה, קושי במציאת בן זוג וביחסים בין אישיים, התמודדות עם פיברומיאלגיה ועוד".

מהו טיפול CBT?

"טיפול Cognitive Behavioural Therapy) CBT) הוא טיפול קוגניטיבי-התנהגותי המתמקד בזיהוי, הבנה ושינוי של דפוסי חשיבה והתנהגות המעכבים את המטופל או חוסמים אותו. הטיפול מבוסס על 'פרוטוקולים', שהינם קווים מנחים עבור המטפל שגובשו בעקבות מחקרים שנערכו. יש פרוטוקול לטיפול בדיכאון, לטיפול בפוביה, לפיברומיאלגיה וכו'. מתבצעת כמובן, התאמה אישית לכל מטופל.

"הטיפול בדרך-כלל קצר מועד ובגובה העיניים. לאנשים יש דימוי של טיפול ממה שרואים בסרטים, שם המטופל מדבר והמטפל מהנהן ושותק. הטיפול שלי הוא בגובה העיניים, פרקטי ומתמקד בכאן ועכשיו. אני מטפלת מעורבת, מייעצת, מעודדת ותומכת. הגישה היא: נפלת לבור, נעזור לך לצאת ממנו ונחשוב יחד איך לא ליפול שוב לאותו בור. אני מאמינה שהמטופל מכיר את עצמו הכי טוב ותפקידי ללוות אותו ולסייע לו למצות את הפוטנציאל, כדי שיוכל לחיות חיים מספקים ובעלי משמעות. אני מאוד אוהבת את העבודה שלי ועושה אותה מכל הלב".

אפרת יצחייק היא פסיכותרפיסטית, מטפלת בשיטת CBT ומתמחה בטיפול בנפגעי טראומה ופוסט טראומה (PTSD). היא בעלת תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית מאוניברסיטת תל אביב. קיבלה את הכשרתה בטיפול CBT בתוכנית הישראלית לטיפול התנהגותי וקוגניטיבי בחסות אוניברסיטת בר אילן והאגודה הישראלית לטיפול התנהגותי קוגניטיבי (איט"ה), במסלול התלת שנתי, והתמקדה בטיפול בטראומה במסגרת תוכניות הכשרה נוספות. היא עוסקת בתחום הטיפולי משנת 93 ובטיפול בפוסט טראומה משנת 2010, ומקבלת מטופלים בקליניקה פרטית בהרצליה.

כתובת הקליניקה: הרצליה
טלפון: 050-6566642

צילום: דניאל בבצ'יק

צילום: דניאל בבצ'יק


כתבה שיווקית

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"צומת השרון הרצליה"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר