חרדה חברתית. (Shutterstock) צילום: panitanphoto
חרדה חברתית. (Shutterstock) צילום: panitanphoto

חרדה חברתית: טיפול ודרכי התמודדות מאת מיטב המומחים בתחום

חרדה חברתית מובילה לביטחון עצמי נמוך ולהערכה עצמית ירודה. ככל שאדם נמנע יותר ממצבים חברתיים, כך הוא מרגיש פחות נוח להתמודד איתם. מדובר במצב שניתן להתמודד עמו בעזרת טיפול מתאים. אגדנו מספר מומחים שישתפו אתכם בנוגע לדרכי טיפול והתמודדות עם התופעה

פורסם בתאריך: 9.9.19 15:32

עמותת מים שקטים: טיפול קבוצתי בחרדה חברתית

הסובלים מחרדה חברתית חווים התנהגות הנתחמת במעגל סגור. מתוך רצון להפחית חרדה המתעוררת במצבים חברתיים מעוררי חרדה הם בוחרים באסטרטגיה של הימנעות והפחתת סיכונים. כתוצאה, כישורי התקשורת והביטחון העצמי בסיטואציות חברתיות עלולים להתנוון, וכאשר הם עומדים בסיטואציות חברתיות, החרדה עלולה להתעצם בשל אותם כישורים לקויים שלא התפתחו כפי שהיו יכולים לו היו נמצאים בשימוש.

חרדה חברתית מובילה לביטחון עצמי נמוך ולהערכה עצמית ירודה. ככל שאדם נמנע יותר ממצבים חברתיים, כך הוא מרגיש פחות נוח להתמודד איתם, הביטחון העצמי שלו יורד בהתאם וכן הערכתו העצמית, שאינה זוכה לחיזוקים שמצבים חברתיים מאפשרים אותם.

עמותת מים שקטים לטיפול בחרדה חברתית הוקמה בשנת 2015 על ידי יואב בן ישי. העמותה מתמחה בהפרעות חרדה חברתית ומספקת סל פתרונות ייעודיים שבהם טיפוליים פרטניים, טיפול בקבוצות, ייעוץ ומידע. לצד בן ישי המשמש מנכ"ל העמותה, חברים בצוות הניהול רויטל יוסף חי ואלון וקס. כיום מפעילה העמותה עשר קבוצות וכן קורסים וטיפולים פרטניים בחיפה, בירושלים ובתל אביב.

רוב התהליכים הקבוצתיים מבוססים על טכניקה של חשיפה. "הדרך הטובה ביותר להתמודד עם חרדה חברתית היא דרך חשיפה לסיטואציות חברתיות", מסביר בן ישי, "אנשים אשר סובלים מחרדה חברתית נמנעים לרוב ממה שגורם להם להרגיש לא נוח, ובטווח הארוך זה גורם לתסכול כי חייהם מוגבלים ומצומצמים יחסית למקום שאליו הם שואפים".

מייסדי עמותת מים שקטים. מימין: אלון וקס, רויטל יוסף חי ויואב בן ישי. צילום: יורם נבו

מייסדי עמותת מים שקטים. מימין: אלון וקס, רויטל יוסף חי ויואב בן ישי. צילום: יורם נבו

כיצד פועל המודל הקבוצתי לטיפול בחרדה חברתית?

"ההתמחות שלנו בעמותת מים שקטים היא ביצירה של קבוצות ייעודיות לסובלים מחרדה חברתית אשר דרכן אפשר לחוות את הסיטואציות החברתיות השונות ולהתמודד איתן. כאשר אדם יכול להביא את עצמו לידי ביטוי בקבוצה, לדבר מול שאר האנשים ולהיחשף בנינוחות ובלי שישפטו אותו, הדברים הללו זולגים עם הזמן לחיים האמיתיים".

הקבוצות אינן מיועדות לכל אדם הסובל מחרדה חברתית. "כשהחרדה גבוהה מדי, הקבוצה תהיה הצפה עבורו", מסביר בן ישי, "לכן בקבוצות משתתפים אנשים עם רמת חרדה קלה עד בינונית. הקבוצה היא מקום שבו אדם יכול לבוא ולומר: 'אני כאן בשביל להתמודד, לדבר, להעצים את עצמי, להרגיש שאני יכול לבטא את עצמי מול אנשים אחרים'".

עד כמה רווחת תופעת החרדה החברתית?

"לחרדה חברתית יש רמות שונות, וכעשרה אחוזים מהאוכלוסייה סובלים ממנה. אפשר להסתכל על חרדה חברתית כמו על סוג של ביישנות או מבוכה, אך כאשר אדם 'רגיל' מתבייש, על פי רוב הוא יתגבר על המבוכה ויתמודד, הוא לא יכעס על עצמו על עצם המבוכה. לעומת זאת אדם הסובל מחרדה חברתית לרוב יבחר באסטרטגיה של הימנעות מהסיטואציה או יחווה תחושה של חרדה והשפלה".

לדבריו, "חרדה חברתית עלולה גם להתעורר בסיטואציות שבהן אדם נתון לביקורת כמו למשל דיבור מול קהל, ואילו בתחום הזוגי זה בעיקר בא לידי ביטוי אצל גברים הסובלים מחרדה חברתית, כיוון שלרוב הגברים הם אלה שצריכים ליזום בקשר. אם החרדה שלהם גבוהה מדי הם לא יעשו את זה. שום דבר לא יקרה ולא יתקדם ויש המון תסכול סביב העניין. עם זאת, גם נשים עלולות להתקשות ולהימנע מדייטים שנחווים כסיטואציה קשה. אנשים עם חרדה חברתית מגיעים לזוגיות ומתחתנים בגיל מאוחר יחסית".

וכיצד זה בא לידי ביטוי בעבודה?

"זה מתחיל לדוגמה בראיון עבודה שזו סיטואציה שבה סף החרדה גבוה מאוד, או במקרים של דיבור מול אנשים אחרים – למשל בעבודת צוות או בישיבות. שיחה יזומה עם דמויות סמכות כמו בוס עלולה להיות מאתגרת והם מתקשים ליזום או להתעמת בעניינים מסוימים. לפעמים חרדה חברתית אפילו מביאה אנשים לבחור בעבודות שלא ייאלצו אותם לעבוד עם אנשים".

כיצד אתה עצמך הגעת לתחום הטיפול בחרדה חברתית?

"התגלגלתי לתחום מתוך החרדה החברתית שלי. החרדה החלה לבוא לידי ביטוי בגיל ההתבגרות, כך שנמנעתי מסיטואציות חברתיות רבות. בהמשך, כשעבדתי בהייטק במקצועי כמהנדס תוכנה, נדרשתי לתת הרצאה של שתי דקות מול אנשים על חומר שאני יודע ושוחה בו. ההתרגשות לקראת ההרצאה הלכה וגברה, חשתי רעד בידיים ודפיקות לב והתקשיתי להתרכז. לאחר מכן הבנתי שאני צריך לעשות שינוי והגעתי לטיפול קוגניטיבי-התנהגותי קבוצתי. שם למדתי לראשונה את עקרונות הטיפול וההתמודדות עם חרדה חברתית".

אילו שיטות וכלים טיפוליים מיושמים בקבוצות?

"בעמותה אנחנו מקיימים מגוון של פתרונות ושיטות התמודדות עם חרדה חברתית. חלק מהקבוצות משלבות שימוש בתיאטרון ואימפרוביזציה – כלים המטפחים ספונטניות והפחתה בביקורת העצמית. בנוסף אנחנו משתמשים בדינמיקה קבוצתית המאפשרת למשתתפים להתנסות בשיחה רבת משתתפים, לתרגל הבעה של רגשות חיוביים ושליליים וללמוד כיצד להנכיח את עצמם באופן אותנטי בסיטואציות קבוצתיות".
לצד אלה מקיימת העמותה קורס טיפול קוגניטיבי-התנהגותי קבוצתי ללימוד עקרונות התמודדות עם חרדה חברתית. "למי שקבוצה עלולה בשלב ראשון להיות קשה מדי אנחנו יודעים להפנות לטיפול פרטני על ידי מטפלים מוסמכים שעובדים איתנו".

בנוסף יצוין כי העמותה היא מלכ"ר ככל העמותות וללא כוונת רווח, ועלות הטיפולים נמוכה בהתאם.

עמותת מים שקטים: טיפול בחרדה חברתית
קישור לאתר  
דוא"ל: [email protected]

 "אנשים עם חרדה חברתית מגיעים לזוגיות ומתחתנים בגיל מאוחר יחסית". (יואב בן ישי). צילום: דוד רגב.

"אנשים עם חרדה חברתית מגיעים לזוגיות ומתחתנים בגיל מאוחר יחסית". (יואב בן ישי). צילום: דוד רגב.


כתבה שיווקית

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"צומת השרון הרצליה"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר