פסיכותרפיה גופנית. (Shutterstock) צילום: Photo_mts
פסיכותרפיה גופנית. (Shutterstock) צילום: Photo_mts

פסיכותרפיה גופנית: הכירו את המומחים בתחום

הפרדה בין גוף לנפש זה הכי העשור הקודם. הגיע הזמן להדביק את הפער עם שאר העולם בכל הנוגע לבריאות הנפש, ותתפלאו לשמוע - זה כבר קורה. אספנו את המומחים בפסיכותרפיה גופנית, לכם רק נותר לעשות את ההחלטה הנכונה

פורסם בתאריך: 1.1.20 14:26

מהי פסיכותרפיה גופנית?

"שברון לב", "פיק ברכיים", "פרפרים בבטן" – הקשר ההדוק שבין גוף לנפש מושרש בשפה העברית מיומה הראשון. ידוע לנו שמצבי סטרס, חרדה או דיכאון עלולים לגרום לנו אי אילו בעיות מעיים, וכי בעת התאהבות מתמלא הגוף אנרגיה חיונית, ואף על פי כן, עד לא מזמן רבים מאיתנו תפסו את טיפולי הגוף-נפש כניסיון לחקות את המזרח הרחוק.

הרבה השטאגי #מיינדפולנס זרמו מאז מתחת לגשר, ובכל העולם המערבי כבר מחלחלת הרפואה האלנטרנטיבית אל הזרם המרכזי. גם הפסיכותרפיה הגופנית, שנוסדה באוסטריה של המאה ה-19 על ידי תלמידו של פרויד וילהלם רייך, התקבלה כבר ברחבי ארה"ב בקרב החברה ה"נורמטיבית" לצד טיפולי מיינדפולנס ו-CBT.

ובקצרה: פסיכותרפיה גופנית היא תחום טיפולי הרואה את האדם כמכלול שלם של מחשבות, רגשות ותחושות גופניות, וגורס כי על מנת לרפא פצעים פיזיים ונפשיים על התהליך הטיפולי לקחת בחשבון את כל חלקי האדם – את האדם בשלמותו. אספנו כמה מטפלים בגישה:

דנה קיסרי

דנה קיסרי עוסקת בפסיכותרפיה גופנית כ-15 שנה ומטפלת בשתי גישות עיקריות: גישת הביוסינתזה, והתמקדות. היא למדה פסיכותרפיה גופנית – "ביוסינתזה", במסלול של ארבע שנים וכן למדה התמקדות. את ההתמחות ביצעה בעמותת 'אנוש' – העמותה הישראלית לבריאות הנפש, בעבודה עם משפחות הפגועים.
בקליניקה הפרטית שלה בקרית אונו, מטפלת דנה בעיקר בנפגעי טראומה ועובדת בעיקר עם לוחמים ששירתו ביחידות קרביות. כמו כן, מבצעת הדרכות למטפלים – סופרוויז'ן ומלמדת התמקדות.

על פסיכותרפיה גופנית, אומרת דנה קיסרי: "פסיכותרפיה גופנית הוא ענף בפסיכותרפיה, ואינה נמנית תחת מטריית הטיפולים ההוליסטיים והגופניים כגון: טיפולי מגע, דיקור סיני ואף התמקדות, אלא טיפול באמצעות שיח המתייחס לתחושות הגופניות, ולרגשות אשר משקפים לרוב עולם שלם שאינו ברמה המודעת של המטופל".

ואת מטפלת בעיקר בפוסט טראומה?

"אכן. רוב המטופלים שלי הם לוחמים, חיילים ששירתו ביחידות קרביות. כתוצאה מהלחימה חווים קשיים בחיי היום יום ובמערכות יחסים. הבסיס הטיפולי מושתת על העיקרון שהגוף זוכר דברים שהראש והרגשות הדחיקו והפנימו. חייל לוחם בזמן טראומה, לרוב יתפקד כרגיל וכמעט באופן אוטומטי, אבל הגוף שלו יצבור את החוויה, את המראות ואף את הריחות. החוויה בדרך כלל "נמחקת" מהזיכרון המודע, אך קופאת בגוף כמו קוביית קרח, אשר באה לידי ביטוי בשינה לא טובה, עצבים מתפרצים, תחושת חוסר חשק, קושי באינטימיות ובמערכות יחסים ועוד".

כיצד זה מתבצע בפועל?

"המטפל בפסיכותרפיה גופנית יקשיב בו זמנית למילים, לרגשות ולדרך בה גוף המטופל מביע את עצמו (מחלות, מחוות, תנועות, התנהלות שאינה מודעת ועוד). זהו תחום המושתת על הפסיכולוגיה הקלאסית ונלמד בארץ במכללות הגדולות כגון: ברושים, רידמן ומכללת כרכור, אשר כפופות לארגונים אירופאיים כגון: (EABP או EABS) ומחויבות להם ברמת התכנים הלימודיים המועברים בתכנית, מספר השנים הנלמדות וכללי האתיקה.

"בתהליך הטיפולי, אנחנו עובדים כצוות החוקר ממקום של סקרנות, עדינות ורגישות את עולמו הפנימי של המטופל. לומדים להכיר את כל החלקים שלו, הפצעים והמשאבים, ומגלים ביחד את הדרכים הטובות ביותר עבורו להתנהל עם עצמו, עם הסובבים אותו ועם אתגרי החיים.

"חלק מהתהליך הטיפולי הוא להתבונן על מערכת היחסים בין המטפל למטופל, וללמוד ממנה כיצד המטופל נוהג להתנהל במערכות יחסים אחרות. לרוב, אנו לא מודעים להרגלים שלנו במערכות יחסים. אנו נוטים לכעוס ולריב באותה הצורה שוב ושוב ולא מבינים מדוע, למרות שהבטחנו לעצמנו מיליון פעמים, כי בפעם הבאה נגיב בצורה שונה, כולנו לכודים בהרגלים לא מודעים. תהליך טיפולי הוא הזדמנות נדירה לעבוד על התגובות האוטומטיות וההרגלים שלנו, דרך מערכת היחסים הייחודית הנרקמת בין מטפל למטופל".

מה מייחד אותך כמטפלת?

"אחד הדברים שמייחדים אותי, הוא ההתייחסות לאתיקה ברמה עמוקה. אני מאמינה שאנשים המגיעים אליי לטיפול נפצעו בנפשם ובגופם ועל מנת לאפשר להם לחיות חיים מלאים ומאושרים התהליך חייב להתרחש על קרקע יציבה ומרחב בטוח. לעולם לא אקבל לטיפול קרוב משפחה או מכר של מטופל שלי, גם אם הוא כבר עזב את הטיפול. תמיד יהיה לו מקום דיסקרטי ובטוח לחזור אליו. אני פועלת בצוות האתיקה של 'הארגון לפסיכותרפיה גופנית בישראל' במטרה להרחיב את המודעות בנושא האתיקה.

"בשנים האחרונות אני בעיקר מטפלת בלוחמים עם פוסט טראומה, מלמדת "פוקוסתרפיה" – קורסי התמקדות באוריינטציה תרפויטית לעוסקים במקצועות הטיפול, מדריכה מטפלים ומקבלת גם מטופלים ומטופלות עם קשיים שונים כמו: התקפי חרדה, רצון לשינוי, דיכאון ועוד"

דנה קיסרי פסיכותרפיה גופנית
כתובת הקליניקה: קרית אונו
טלפון: 0505600770
קישור לאתר
קישור לעמוד הפייסבוק 

דנה קיסרי. צילום: מאיה מוסנאים וובר

דנה קיסרי. צילום: מאיה מוסנאים וובר


עמית עזז

אחרי שנים של ישיבה מול מחשב עמית עזז (52) חיפש דרכים להזיז את הגוף. כיום הוא נהנה מהצלחה בעיסוקו כפסיכותרפיסט גופני, עיסוק שמטרתו להפוך את העולם לקצת יותר טוב ואתכם לאנשים מאושרים יותר.

עמית הצליח מאוד בקריירה ארוכת שנים כעורך קולנוע וטלוויזיה – יצירתיות, כסף, מעמד, אבק כוכבים, אבל הוא לא היה מאושר. כשביקש למצוא שמחה, הוא גילה את עולם התנועה. זה התחיל מיוגה, ומשם לקונטקט אימפרוביזציה (אלתור במגע), פלדנקרייז וסוגי עיסוי שונים. הוא גילה עולם קסום שהפך לדרך חיים, והחליט להפוך אותו למקצוע. אחרי 4 שנות לימודי פסיכותרפיה גופנית, הוסיף התמחות ב'התמקדות (Focusing) ומשלב בעבודה גם את ניסיונו כמנחה מיינדפולנס.

"הטיפול הפסיכולוגי המוכר מתבצע בשיחה", אומר עמית. "בפסיכותרפיה גופנית ישנו מימד משמעותי נוסף – תשומת לב לחוויה הגופנית. מודעות לגוף מובילה אותנו למחוזות עמוקים של הנפש. לרוב זה קיצור דרך משמעותי אל לב הדברים. זה יכול להיות על-ידי שימת לב לתחושות גופניות, התנסות בתנועה, ולפעמים אפילו בעזרת מגע. חשוב לציין שתמיד זה מלווה בעיבוד החוויה על-ידי שיחה".

לדבריו של עמית, התרגלנו לחשוב שישנה חלוקה בין גוף, לנפש, לתודעה. אבל החלוקה היא ממש לא מובהקת. אין נפש צוחקת בגוף בוכה, אין גוף צוחק ונפש בוכייה. אדם הוא אורגניזם אחד שלם. החוויה של ילד המוכה על-ידי הוריו איננה גופנית בלבד או נפשית בלבד זו חוויה אחת כוללת שמשפיעה על המשך חייו. "החוויות נצרבות בגוף-נפש שאנחנו, הופכות לחלק ממי שאנחנו. הדבר נכון לא רק לחוויות טראומטיות אלא גם לחוויות מיטיבות".

לכל שיטות הטיפול מטרה זהה – להגיע אל שורש הבעיה ולהקטין או להעלים את הסבל שהיא גורמת. עמית מגלה בטיפוליו שהגוף הוא השער הטוב ביותר שמוביל אל עצם העניין.

"לדוגמה, הגיעה אליי מטופלת שהואשמה במקום עבודתה על חוסר יעילות. היא לא הבינה על מה מדובר. המעסיקה, שהיא גם חברה טובה, נזפה בה. זה היה אירוע קטן אבל היא נפגעה עד עמקי נשמתה. תוך כדי שסיפרה לי על האירוע היא אמרה: "אני ממש מרגישה שזה שורף לי בבטן", הצעתי שתעצור לרגע את הדיבור ותתמקד בתחושת "השורף בבטן". כעבור מספר רגעים היא זיהתה שהתחושה מוכרת לה מילדות, היא נזכרה במקרה שקיבלה מהוריה עונש על משהו שלא עשתה, "זה שורף בבטן" היא אמרה שוב ואז עלתה תובנה: "במקומות בהם אני אמורה להרגיש מוגנת ובטוחה אני בעצם מפחדת". כיום, תחושת "השורף בבטן" היא מעין נורה המזכירה לה שזהו דפוס שנצרב בה, זו לא 'אמת', המודעות הזו מפחיתה משמעותית את הדרמה באירועי היום יום, וההתמודדות הרבה פחות כואבת".

בנוסף, עמית יוזם לפעמים, ביחד עם המטופל/ת חוויות מיטיבות ומרפאות. זה יכול להיות התכרבלות בשמיכה, לחתוך את האוויר בבעיטת קארטה, להושיט יד לשלום, או להתחרות בהורדת ידיים – כל חוויה גופנית כזו היא חומר לחקירה נפשית, וגם יכולה להוות חוויה 'חיובית' מכוננת.

דוגמה נוספת מהקליניקה של עמית מספרת על אדם שמצליח מאוד בקריירה, מפרנס טוב את בני משפחתו, אך זוכה לתלונות שאינו מבלה איתם זמן איכות, למרות שהוא מבלה איתם זמן רב יחסית. "שמתי לב שהוא מדבר במשפטים קצרים, בקול רם, ישיבתו על הכיסא דרוכה, כמעט ואינו נשען. חוסר הנינוחות התמידי הזה הוא כמובן לא רק גופני. הרגשתי שהוא מאוד משימתי, האפשרות 'ליהנות מהדרך' אינה מוכרת לו. הצעתי לו תרגיל – לבחור נקודה בחדר וללכת לכיוונה. אחר-כך הצעתי שבזמן שהוא הולך אל 'המטרה' שיתבונן בפרטים נוספים בחדר. זה גרם לו ללכת לאט יותר, להעצר, לגלות עוד פרטים מלבד 'היעד'. הוא לקח את התרגיל כשיעורי בית (כאמור, הבחור משימתי), עם הזמן, בזכות התרגול זו הפכה לאפשרות ספונטנית בחייו, ליהנות מרגעים לאורך הדרך. כך זוכים בני משפחתו ומכריו לרגעים אינטימיים ונעימים יותר במחיצתו".

הבחירה באלו כלים להשתמש – שיחה, תנועה, התמקדות, מיינדפולנס וכו', נעשית ביחד עם המטופל תוך כדי המפגשים, לפי מה שמרגיש מועיל ומתאים באותו הרגע.

"בסופו של דבר מה שמוביל אותי זו לא השיטה אלא הכוונה הטובה, ההקשבה, האמפטיה, החמלה, והרבה אהבה. אלו הן כמובן הבסיס לטיפול מיטיב".

עמית עזז, פסיכותרפיסט גופני – מקבל בתל אביב ובפרדס חנה

טלפון: 054-4863304
מייל: [email protected]

עמית עזז. צילום: ארי עמית

עמית עזז. צילום: ארי עמית

 


כתבה שיווקית

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"צומת השרון הרצליה"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר