הכניסה למחנה אושוויץ-בירקנאו. צילום ורד רהט
הכניסה למחנה אושוויץ-בירקנאו. צילום ורד רהט

"איך אפשר לא להטיל על פולין אחריות לפשעים נגד האנושות שבוצעו בשטחה?"

צדק נוסח העם הפולני או ניסיון אומלל לשכתב פרק אפל בהיסטוריה? הפרלמנט של הרצליה על החוק הפולני

פורסם בתאריך: 10.2.18 20:18

תומר שילה

תומר שילה

תומר שילה

מי שחשב שרק בכנסת ישראל מועלות ״הצהרות חוק״, כלומר הצעות חוק דמגוגיות ומטופשות שאין בינן ובין המציאות דבר, טעה. גם בפולין יש חברי פרלמנט שחושבים שניתן באמצעות חקיקה למרק את ההיסטוריה ולמחוק מעברה של המדינה פרקים אפלים. ברור לכל מה היה מעמדם של הפולנים בתקופת השואה. שיתוף הפעולה של רבים מהם עם השלטונות הנאצים והקמת מחנות הריכוז וההשמדה דווקא במדינה הזו, שאדמתה הארורה שימשה לקבורת למעלה משלושה וחצי מיליון יהודים, לרבות מעל למיליון ילדים, וניצולים רבים עד היום אינם מוכנים לפקוד את המדינה שהיתה להם כבית לפני המלחמה ושהשכנים שהיו להם כמשפחה, סייע לנאצים בהשמדת משפחתם. לגבי החוק הפולני המושמץ, ראוי לזכור שראש הממשלה שלנו חתם לפני כשנה על אמנה מול מקבילו הפולני בו נרשם במפורש כי ישראל מסכימה לרוח  ההצהרות שבחוק החדש, לרבות לקביעה שלא היו מחנות ריכוז פולנים. חשוב להבא לקרוא על מה חותמים על מנת להימנע ממבוכה.

תומר שילה הוא עורך דין, מומחה בייצוג חייבים בהליכי פשיטת רגל ופעיל חברתי בהרצליה.

טלי למדן

טלי למדן. צילום פרטי

טלי למדן. צילום פרטי

מהו החוק הפולני? חוק האוסר לייחס לפולין אחריות על הזוועות שנעשו בשטחה במלחמת העולם ה-2. זהו חוק מגוחך שיטיל צל כבד על יחסי ישראל ופולין בעתיד ולכן אנחנו צריכים להתנגד לו בתוקף. איך אפשר לא להטיל על פולין אחריות לפשעים נגד האנושות שבוצעו בשטחה במהלך מלחמת העולם  ה-2 בידי גרמניה הנאצית? איך אפשר לבקש מניצולי שואה יהודים מפולין החיים בישראל לא לפרסם בפומבי או לטעון שלא בפומבי כי פולנים סייעו ברצח בני משפחותיהם או למנוע מהם להזכיר כי בשנות המלחמה היו במחנה עבודה פולני? מגוחך שגם הם יהיו צפויים להליך משפטי פלילי בפולין שיכול להוביל אף לעונש מאסר. פולין לא יכולה למחוק את עברה ואנחנו לא נשכח את שעברנו. אי אפשר לשנות את ההיסטוריה ואסור להכחיש את השואה!

טלי למדן היא יועצת נדל״ן ברימקס סטאר הרצליה ופעילה חברתית למען קשישי העיר

אולי יעניין אותך גם

תגובות

תגובה אחת
  1. מאיה

    ממליצה לכם להבין היסטוריה בסיסית לפני כתיבת כתבה כל כך מטופשת. הפולנים עברו טרור גדול מאוד בתקופת מלחמת העולם השנייה, לא ברמה של היהודים כמובן אך רמה נוראית. הנאצים ראו בהם כנחותים, פולין הייתה המדינה הראשונה שנכבשה והנאצים דאגו לבנות את כל מחנות הריכוז בפולין כדי לא לזהם את "אדמת הקודש" שלהם. הפולנים סבלו מאוד במלחמה, לעומת טעונתיכם – הפולנים לא רצו לשתף פעולה עם הנאצים!! הנאצים התעללו בפולנים! הנאצים איימו על חיי כל משפחה פולנית. הקשר שהיה בין הפולנים לזוועות פולין היה או כפייה על פולנים לעזור לנאצים (כמובן מלווה באיום גזר דין מוות) או החבאת יהודים והצלת חייהם. הרוב, כידוע, בחרו שלא לתת מקלט ליהודים – הנאצים דאגו טוב טוב לאיים על כל פולני כי אם ייתפס אצלו יהודי – הוא, כל משפחתו ואף כל שכונות תיהרג. לכן, התנהלות הפולנים עם היהודים שנויה במחלוקת ואני מבינה טענות לכאן ולכאן.
    כך גם עם החוק הפולני, אני לגמרי נגדו והוא יהווה בעיה רצינית אם ייצא לפועל, אך להאשים את הפולנים בזוועות פולין זה נוראי, חסר ביסוס ופשוט מטופש.

🔔

עדכונים חמים מ"צומת השרון הרצליה"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר