בניין עיריית הרצליה. צילום ניר קידר
בניין עיריית הרצליה הישן. צילום ניר קידר

טענה: העירייה מעבירה מאות אלפי שקלים לעמותות בניגוד לנוהל

חבר מועצת העיר יריב פישר כתב למבקר המדינה כי עיריית הרצליה העבירה כספים דרך ועדת תמיכות. העירייה: הכל לפי כללי מנהל תקין

פורסם בתאריך: 11.9.17 08:48

יו"ר ועדת הביקורת בהרצליה וחבר מועצת העיר, יריב פישר, פנה למבקר המדינה בטענה כי עיריית הרצליה העבירה כספים לעמותות ולארגונים שונים שלא על פי הנוהל התקין, דרך ועדת התמיכות. מנגד טוענת העירייה כי  כל הוצאות הכספים נעשות על פי כללי המנהל התקין.

פישר העביר מכתב למבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, עם העתקים למשרד הפנים ולתנועה לאיכות השלטון, בו הוא מבקש לבדוק את התנהלות העירייה בנוגע למתן תקציבים, בטענה לפיה כרטסות רזרבת ראש העיר "מראות בבירור העברות כספים לעמותות רבות בעיר ובסכומים מהותיים, זאת שלא דרך ועדת התמיכות", כלשון המכתב.

לדברי פישר, בכרטסות רזרבת ראש העיר, אותן צירף למכתב הממוען למבקר המדינה, ניתן לראות העברות כספים מטעם העירייה לעמותות שונות בהן: חב"ד, אור זרוע, עלה, העמותה לתפנית ועוד, ולארגוני ספורט שונים, בהם אגודת בני הרצליה, מועדון השחמט ועוד, בסכומים של כמאות אלפי שקלים. לטענתו, ועדת התמיכות אמורה הייתה לאשר תקציבים אלו ואין להעבירם באמצעות רזרבת ראש העיר.

"בכך למעשה עוקף ראש העיר את ההוראות החלות לגבי ועדת התמיכות, את מהות ״תבחיני התמיכות״, שכתוצאה מכך מועברים כספים ציבוריים ללא כל בקרה מהותית", נכתב למבקר המדינה. "נוהל התמיכות במוסדות ציבור על ידי הרשויות המקומיות אומר בפירוש (סעיף 3.1) כי "לא תינתן תמיכה, בין אם ישירה ובין אם עקיפה אלא לפי נוהל זה"".

נוהל תמיכות במוסדות ציבור על ידי הרשויות המקומיות נועד להסדיר מתן תמיכות, במישרין או בעקיפין, של רשויות מקומיות במוסדות ציבור שונים הפועלים בתחומה המוניציפלי של הרשות בתחומים כמו חינוך, דת, מדע, אומנות, רווחה, בריאות וספורט. נוהל זה מכוון לקדם מנהל תקין, שוויון, שקיפות, חיסכון ויעילות בכל הקשור לתמיכות של הרשות המקומית, וכן למנוע פגיעה בטוהר המידות.

"כל הכספים המועברים לעמותות בעיר הרצליה, בין אם זה בני הרצליה, עמותות דתיות וכיוצא בזה, חייב לקבל את הכסף רק תחת האישור של ועדת התמיכות המקצועית של העירייה", מסביר פישר. "יש חוק מאוד ברור – כסף שהולך לתמיכות צריך לעמוד בקריטריונים מסוימים, עמידה ברשם העמותות על פי כל הדרישות, דו"חות מסודרים ועוד. ישנו פיקוח מאוד נוקשה על העניין הזה. לדוגמא, אפשר לבקש את הכסף חזרה אם העמותה לא עומדת בקריטריונים. בנוסף, כשנותנים כסף דרך תמיכות הוא מותנה בתקציב מסוים. אתה לא יכול לתת סכום חריג לעמותה מסוימת לעומת עמותות אחרות. מכיוון שהוא לא מצליח להעביר מספיק כספים דרך התמיכות, פדלון פשוט עושה מעקף ומעביר לעמותות כספים מכיוונים אחרים".

מעיריית הרצליה נמסר בתגובה: "כל הוצאת כספים מתקציבי העירייה, לרבות מתקציבי רזרבות, נעשות על פי כללי המנהל התקין".

תגובות

תגובה אחת
תגובה אחת
  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

    פדלון לא מושחת כמו ששקרניהו לא מושחת!
    נבחר על חודו של קול והרוס יום יום את העיר!

תגיות:

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"צומת השרון הרצליה"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר