הדמיית תכנית אפולוניה. הדמיה: רשות מקרקעי ישראל
הדמיית תכנית אפולוניה. הדמיה: רשות מקרקעי ישראל

בשורה לתושבים: המחוזי ביטל את אישור תכנית הבנייה באפולוניה

בית המשפט המחוזי קבע כי האישור לבניית אלפי יחידות דיור יבוטל והתוכנית תחזור לדיון נוסף בוותמ”ל. נגד התכנית הוגשו ארבע עתירות, כולל של תושבי הרצליה

פורסם בתאריך: 18.10.17 16:13

בית המשפט המחוזי בתל אביב קבע היום (רביעי) כי אישור תוכנית הבנייה במתחם אפולוניה בהרצליה, במסגרתו תוכננה בניית 2,687 יחידות דיור, מבני ציבור ובתי מלון, יבוטל. זאת בנימוק כי נגד התכנית הוגשו ארבע עתירות שונות, בין היתר במסגרת מחאת התושבים בהרצליה ופניית העירייה.

"הנני מורה על ביטול החלטת אישור התכנית ועל השבתה לשולחן הותמ"ל, על מנת שתדון פעם נוספת בשאלת הפקדתה לאחר קבלת סקר סיכונים מלא", קבע שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, אליהו בכר.

ארבע העתירות נגד תוכנית אפולוניה הוגשו על ידי בעלי הקרקע הפרטיים, תושבי הרצליה, אדם טבע ודין ועיריית הרצליה, אותה ייצגה עו"ד אילנה בראף ממשרד הררי טויסטר.

תצפית מעל אפולוניה. צילום מיכאל פרוסמושקין

תצפית מעל אפולוניה

הותמ"ל (ועדה לתכניות מועדפות למגורים) אישרה בעבר את תכנית הבנייה באפולוניה, אך חלקים נרחבים מהשטח המיועד לבנייה שימשו בעבר את מפעל תע"ש, שגרם לזיהום הקרקע. לפי פסק הדין, אחת הסיבות להחזרת התוכנית לשולחן הותמ"ל היא על מנת שתדון פעם נוספת בשאלת הפקדתה לאחר קבלת סקר סיכונים מלא בנוגע לזיהום הקרקע במקום.

 

בנוגע לטענות בעלי הקרקע הפרטיים במתחם שהלינו כי אין הם נכללים בתוכנית בין מקבלי הזכויות, קבע השופט בכר כי גם נושא זה יעלה שוב לדיון: "במסגרת זו תשקול הוועדה גם האם אין מקום לצרף את מקרקעי העותרים בעתירת מסיאס המצויים בתחום הקו הכחול לתוכנית במסגרת איחוד וחלוקה".

עוד קבע השופט בכר: "הוותמ"ל, הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה ת"א כמו גם רשות מקרקעי ישראל, יישאו בהוצאות העותרים בכל אחת מן העתירות בסך 10,000 ש"ח (40,000 בסך הכל)".

"ניצחון חשוב של מאבק אזרחי צודק נגד מערכת תכנונית ששמה למטרה להשיג כותרות על תכניות בניה, שחלקן מופרכות, בשם פתרון למצוקת הדיור", מסר בתגובה אלון כרמלי, תושב הרצליה ומראשי המאבק נגד התוכנית. "בעקבות שלוש שנים של מאבק אזרחי של תושבים נחושים בתמיכת ראש עירית הרצליה משה פדלון וסגניתו מאיה כץ, שמרנו על פיסת הטבע הפראי האחרונה בשרון והחזרנו את ניהול העיר הרצליה לידי קברניטיה".

ראש עיריית הרצליה, משה פדלון: "אני שמח על ההזדמנות שנתן לנו בית המשפט לבצע חשיבה מחודשת בנושא השטח באפולוניה. באזור קיימים ערכי טבע נדירים, ארכיאולוגיה והיסטוריה בעלי חשיבות אדירה שחשוב לנו לשמר". עם זאת הדגיש פדלון כי "במקביל להחלטה זו, נמשיך לתרום למאמץ הלאומי לפתרון נושא הדיור ולקיים את חלקינו ב"הסכם הגג" עם המדינה. כבר בעת הקרובה תציג עיריית הרצליה לגופי התכנון אלטרנטיבות לבנייה, זאת, תוך שיתוף הציבור ושמירה על שטחים פתוחים וצביונה הירוק של העיר".

״מדובר בניצחון גדול וחשוב במערכה ארוכה ומורכבת", הוסיפה מ״מ וסגנית ראש העירייה, מאיה כץ. "אני מברכת את החלטת בית המשפט על ביטול התוכנית. נמשיך להיאבק למען פתרונות דיור ראויים עבור בני העיר הרצליה, שאינם על קרקע מזוהמת ואינם פוגעים בטבע".

תגובות

אין תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"צומת השרון הרצליה"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר