הפגנת הזוכים בתכנית "מחיר למשתכן". צילום: אורי אפק
הפגנת הזוכים בתכנית "מחיר למשתכן". צילום: אורי אפק

זוכים ב"מחיר למשתכן" מעדיפים לוותר על הדירה בסביוני גליל ים

גם הנחה של כ-700 אלף שקל לא שווה דירה קטנה, צפופה, ללא כיווני אוויר ובאיכות ירודה. "זה לא החלום שחלמנו" מסביר אחד הזכאים

פורסם בתאריך: 10.12.17 18:08

רבים מזוכי מחיר למשתכן בפרויקט 'סביוני גליל ים' בהרצליה אותו בונה חברת "אפריקה ישראל מגורים" ויתרו על זכותם לרכישת הדירה. זאת למרות ההנחה הגבוהה בפרויקט זה, המוערכת בכ–700 אלף שקלים לדירה, לעומת הנחות צנועות יותר בפריפריה העומדות על כ–200 אלף שקלים.

כזכור, חלק ניכר מהזוכים בפרויקט עתרו לבית המשפט נגד היזם והלינו כי איכות הבנייה של הדירות המיועדות להם ירודה, חלקן בעלות כיוון אוויר אחד, אין בהן די חלונות, הן ללא פתחי אוורור במקלחות ובשירותים ומיועדות ליבנה בצפיפות. זאת בניגוד לדירות הצפויות להימכר במסגרת הפרויקט במחירים גבוהים בשוק החופשי. אולם לפני כשלושה שבועות דחה בית המשפט המחוזי את עתירתם, כך שלפני כשבוע חודש תהליך שיווק הדירות בפרויקט.

"לא רצינו לעשות את המהלך הזה כי הרגשנו לא טוב בבטן עם כל מה שקרה שם. זאת לא הרגשה שאיתה הייתי רוצה להיכנס לדירה שלי ושל הילדים שלי וזה לא החלום שחלמנו", מסביר אחד הזוכים בפרויקט שוויתר על זכותו לרכישת הדירה וביקש להישאר בעילום שם. "כל כך כעסנו על ההתנהגות של חברת 'אפריקה ישראל' ושל עיריית הרצליה עד שהחלטנו לא להיכנס לזה בכלל. לגיטימי לנסות כמה שיותר לצמצם הוצאות וכמה שיותר להרוויח על חשבון הדיירים, אבל עד גבול מסוים, והם חצו את הגבול. אם זכינו, תנו לנו ליהנות מהזכייה. אל תגידו, בואו נתאים את זה לסכום שאתם מוציאים מהכיס, כי אם כך, אז במה זכינו בעצם?".

מדוע הרגשתם שחצו את הגבול?

"הקבלן פנה לעירייה בבקשה להקלה, כך שבמקום לבנות בניין מרווח עם ארבע דירות בקומה, הוא הוריד את כמות הקומות בבניין ובכך העמיס את הצפיפות ובנה יותר דירות בכל קומה. הדבר הוזיל את העלויות ונתן אפשרות לרווחים נוספים, אבל גם יצר צפיפות נוראית. האפשרויות עבור עיצוב הדירות הצטמצמו, וכך גם התמהיל הכללי של הדירה. לדירה כפי שהיא מתוכננת כרגע ישנם פחות כיווני אוויר, המרחק ממנה לדירת השכן קטן ביותר, ולכן לא תכננו חלונות, כך שבשירותים, במקלחת ובמטבח אין חלונות בכלל. בנוסף, ישנם הבדלים משמעותיים בין חלון של דירה בפרויקט לציבור הרחב לבין חלון בדירה למחיר למשתכן. אלה דברים שהכעיסו אותנו עד שאמרנו מספיק, אנחנו כבר לא מעוניינים להיות חלק מהקרקס הזה.

"אני ואשתי עבדנו מאוד קשה ליצור הון עצמי ראשוני וחשוב לנו שיתייחסו אלינו בצורה סבירה. הזוכים בפרויקט לא התעקשו לקבל דירות יוקרה, הם פשוט רצו שיתייחסו אליהם בצורה הוגנת, שיקשיבו להם".

מה בנוגע להנחה הגדולה שמקנה הזכייה בפרויקט?

"הסכומים שבהם רוכשים דירה בפרויקט הם בכל זאת גדולים. לא מקבלים את הדירה במתנה, זה יוצא בערך 2.3 מיליון שקל ומעלה לדירת חמישה חדרים. זה עדיין משתלם כלכלית, אבל הרבה פחות ממה שמציגים. ראשית, הדירה הזאת ממש לא שווה לדירה הנמכרת במחיר השוק, היא באמת דירה סוג ב'. בנוסף, ישנה תקופה ארוכה של שלוש או ארבע שנים שבה הזוכים עדיין לא רואים את המפתחות לדירה ורק משלמים עבורה את המשכנתא בתשלומים, במקביל לדמי שכירות. אני חושב שחלק גדול מהזוכים הם אנשים שייקחו את הדירה כדירה להשקעה ולא באמת מתכוונים לגור בה".

תגובות

אין תגובות

תגיות:

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"צומת השרון הרצליה"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר