אריה דרעי. צילום אלכס קולומויסקי
אריה דרעי. צילום אלכס קולומויסקי

חוק המרכולים: עיריית הרצליה עתרה לבג"ץ נגד שר הפנים

העירייה טוענת כי החלטת שר הפנים "שוללת את סמכויות הבסיסיות של העירייה להסדיר את ההתנהלות ב-ד' אמותיה"

פורסם בתאריך: 2.10.18 15:02

עיריית הרצליה עתרה הבוקר לבג"ץ נגד שר הפנים, שדחה את חוק העזר העירוני של הרצליה המאפשר פתיחת עסקים בשבת. העירייה ביקשה מבג"ץ להוציא צו על תנאי, ושיורה לשר הפנים לנמק מדוע לא תבוטל החלטתו לסרב לאשר את חוק העזר, או לחילופין מדוע לא תבוטל החלטתו הנ"ל.

נזכיר שאת חוק העזר אישרה מועצת ב-14.1.18, כדי לעקוף את חוק המרכולים של הכנסת שאושר חמישה ימים קודם לכן, ב-9.1.18. ב-5.8.18 התבשרה העירייה כי חוק העזר נדחה על ידי השר. ב-9.8.18 אישרה המועצה הגשת עתירה נגד שר הפנים.

בעתירה צוין בין השאר כי "חוק העזר להרצליה (פתיחת עסקים וסגירתם), התשע"ח – 2017, שאושר על ידי מועצת העירייה קבע כי האיסור על פתיחת בתי עסק יעמוד בעינו, אך בשינויים מחייבים. משמע, כי יותרו פתיחתם של בתי עסק בסיווג מסוים ובמתחמים מוגדרים, באופן המשמר את הסטטוס קוו הקיים בעיר, והעיקר – באופן מידתי המתחשב בציבורים השונים". עוד נכתב בעתירה כי "סירוב השר לאשר את חוק העזר, אישש את החשש שהוביל לתיקון חוק העזר, כאשר עקב אופן פרשנותו של שר הפנים לתיקון שבפקודת העיריות נשללו מידי העירייה סמכויותיה הבסיסיות להסדיר את ההתנהלות ב-ד' אמותיה".

עוד נכתב: "אין חולק כי קביעת אופי השבת במרחב הציבורי הינו נושא מורכב ורגיש, אך למרות זאת מתן הסמכות בידי הרשות המקומית אין בה כדי להשפיע על השלטון המרכזי (המיוצג נאמנה על ידי שר הפנים) ולא זאת בלבד אלא שחוק העזר, בהגדרתו, אינו יכול לחרוג מעבר לגבולותיה של העיר הרצליה. זאת ועוד, רגישותו של תחום מסוים אינה יכולה להוות עילה להתערבותו של השלטון המרכזי באוטונומיה של הרשות המקומית".

נזכיר שבמכתב ששלח לפדלון לפני החג, טען יו"ר האופוזיציה יריב פישר כי ראש העירייה "גורר רגליים" בהגשת העתירה ודרש שהעירייה תגיש את הבג"ץ עד 8.10.18. במטה של פדלון אמרו אז שהעתירה תוגש מיד לאחר סוכות, וקיימו. "אני שמח שהאולטימטום שהצבנו לראש העיר פעל במהרה והעתירה בנושא חוק המרכולים סוף סוף תוגש", אמר פישר, "לצערי, הרצליה בחרה לא לפעול על פי הצעתי עוד בחודש אפריל 2017, מיד לאחר שבג"ץ אישר את חוק העזר בתל אביב"

תגובת משרד הפנים תובא כשתתקבל.

תגובות

אין תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"צומת השרון הרצליה"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר